QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

V Plzni přibylo prvňáčků, na základní školy nastoupila i tisícovka dětí z Ukrajiny

05.09.2023 8:19

Ve všech třídách základních škol zřizovaných městem Plzní usedlo v pondělí 4. září cca 16 000 žáků. Z toho 1 847 prvňáčků. Větší počet žáků je dán nejen tím, že do plzeňských škol nastupují ukrajinské děti, ale také víceletým příchodem silnějších populačních ročníků do prvních tříd.

Vítání prvňáčků_Plzeň_2023_MMP (5)

Podle předpokladu Odboru školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Plzně by v novém školním roce mělo do lavic základních škol zřizovaných městem Plzní, kterých je celkem 26, usednout necelých 16 000 žáků. V loňském roce jich bylo 15 784.

Z toho je 1847 prvňáčků, kterých je letos oproti loňskému roku (1781) více. „Je to dáno tím, že nastupuje silnější populační ročník i tím, že do prvních tříd byly zapsány i děti běženců z Ukrajiny,“ vysvětlila vedoucí odboru školství mládeže a tělovýchovy Dagmar Škrlantová.

Z celkového počtu žáků plzeňských základních škol má být 1 446 dětí z Ukrajiny. Počet je však jen orientační, bude upřesněn během září. „V souvislosti s jejich vzděláváním většina našich škol navýšila kapacitu v režimu takzvaného zákona ‚Lex Ukrajina‘, který umožňuje na přechodnou dobu mimořádně využívat i prostory, jež nesplňují běžné hygienické požadavky,“ uvedla náměstkyně města Plzně pro oblast školství Lucie Kantorová.

Zdůraznila, že se ale ve všech třídách podařil udržet počet do 30 žáků. „Město Plzeň zřídilo také několik homogenních tříd pro děti z Ukrajiny. Fungují při Benešově základní škole a 11. základní škole jako jejich odloučená pracoviště. Jedna třída je v objektu TJ Slavoj a další jsou v budově Západočeské univerzity v Sedláčkově ulici. Jedna homogenní třída je i v objektu ve Skupově ulici, který je města Plzně,“ informovala náměstkyně Lucie Kantorová. Dodala, že právě z důvodu výuky ukrajinských dětí fungují ve školách ukrajinští asistenti pedagoga.

Foto ilustrační MMP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT