16.03.2025 17:45
16.03.2025 13:12
Hasiči zasahují u požáru v Koterově v ulici Na Hradčanech
Na místě je pět hasičských jednotek
16.03.2025 10:01
Na Špičáku se lyžuje od pondělí s 30% slevou
V Plzni se konal pietní akt. Lidé uctili památku amerického veterána George Thompsona - FOTKY
Plzeň v pondělí 15. července uctila památku amerického veterána George Thompsona, který zemřel v pátek 12. července 2024 ve věku 99 let.
Jako člen 16. obrněné divize armády Spojených států amerických osvobozoval v květnu 1945 Plzeň a po roce 1991 byl jednou z nejvýraznějších osobností z řad veteránů, kteří do západočeské metropole pravidelně jezdili na Slavnosti svobody. George Thompson si získal srdce Plzeňanů a Plzeň na něj nezapomene.
Lidé se s americkým veteránem rozloučili pietním aktem u památníku Díky, Ameriko!. U pomníku 16. obrněné divize byly položeny květiny, na budově radnice vlají americká a česká vlajka i černý prapor. V mázhauzu radnice je umístěna kondolenční kniha, do níž mohou lidé zaznamenat své vzpomínky a slova útěchy pro pozůstalé.
Za město Plzeň se pietního aktu zúčastnili primátor Roman Zarzycký, první náměstek Pavel Bosák, náměstkyně Lucie Kantorová, radní Eliška Bartáková, Daniel Kůs a Jiří Šrámek. Přítomni byli také zástupci Senátu Parlamentu České republiky, představitelé Plzeňského kraje, městských obvodů a dalších organizací.
„Je mi ctí, že dnes mohu spolu s vámi vzdát s pokorou hold vynikajícímu člověku a skvělému vlastenci panu Georgi Thompsonovi. A také vyjadřuji upřímnou soustrast jeho rodině a blízkým,“ řekl při pietním aktu u památníku Díky, Ameriko! americký velvyslanec v České republice Bijan Joseph Sabet.
Podle jeho slov se George Thompson stal dlouholetým přítelem Plzně a českého lidu. „Dnes chci s připomínkou jeho památky také ocenit přátelství mezi našimi zeměmi. Mnohokrát jsem řekl, že americko-české vztahy nebyly nikdy pevnější. A i když často mluvívám o spolupráci mezi našimi státy, jsem přesvědčen, že ještě pevnější jsou vazby mezi našimi lidmi,“ řekl Bijan Joseph Sabet.
Jako velvyslanec navštívil Plzeň mnohokrát, podle svých slov dnes však potřetí pokládá věnec k památníku Díky, Ameriko! na počest amerických vojáků, kteří Plzeň osvobodili. „Rád bych také řekl: Děkuji, Plzni. Děkuji, Česko. Děkuji za to, že vzpomínáte. Děkuji vám za poctu velkým Američanům, jako je George Thompson. A děkuji za vaše přátelství,“ dodal.
Proslov u pomníku měl i primátor města Plzně Roman Zarzycký. „George Thompson riskoval ve druhé světové válce vlastní život v boji za naši svobodu. Tvrdil, že Plzeň je jeho druhým domovem a také říkával: ‚Pamatujte, svoboda není zadarmo a je pouze pro statečné‘. Jsem velmi vděčný, že se pravidelně vracel na Slavnosti svobody a my měli možnost vzdát mu hold a osobně poděkovat," zmínil primátor.
„Během těchto oslav ale také otevřeně vzpomínal na hrůzy války, které jako mladý muž musel zažít. Připomínal sobě a nám i ty nehezké chvíle, které kromě euforie z osvobození prožil. Považuji proto za naši povinnost uctít památku někoho tak výjimečného a vzdát touto cestou poslední hold muži, který navždy zůstane v našich srdcích a vzpomínkách. Zároveň bych chtěl vyjádřit mou nejhlubší soustrast jeho pozůstalé rodině a nejbližším. Ztráta muže s tak obdivuhodným životním příběhem musela zasáhnout všechny, kteří měli možnost jej poznat,“ řekl dále Roman Zarzycký.
George Thompson se narodil 1. října 1924 na farmě poblíž malého městečka v Kansasu. Do armády se zapsal jako dobrovolník v devatenácti letech. Po absolvování výcviku nastoupil k 16. obrněné divizi. Jeho cesta do Československa vedla přes Francii a Německo. Dne 6. května 1945 se podílel na osvobození Nýřan, poté Plzně, z níž vojáci pokračovali přes Mariánské Lázně zpět do německého Řezna. Poprvé se do Československa vrátil v roce 1991. Od té doby býval pravidelným účastníkem Slavností svobody v Plzni. „Neznám jinou zemi, v níž si lidé své svobody váží více než Češi,“ říkával ve svých vystoupeních George Thompson.
Foto MMP