Auto CB ŠKODA nový SUPERB

V Plzni si připomněli výročí narození Václava Havla

05.10.2022 19:23

Dnes je to 86 let od narození Václava Havla. V Plzni je hned několik míst, která jsou vzpomínkou na bývalého prezidenta.

221005_Havel_lavicka_1
221005_Havel_lavicka_3221005_Havel_lavicka_1221005_Havel_lavicka_2

Bývalého prezidenta, disidenta a dramatika připomíná v Plzni pamětní místo v Šafaříkových sadech. Jde o dvě křesla spojená kulatým stolem tzv. Lavička Václava Havla, jejímž autorem je architekt Bořek Šípek. Místo se od středečního rána plní květinami, protože právě 5. října se Havel narodil. Bylo to před 86 lety v roce 1936.

Květinu sem přišel položit i plzeňský primátor. "Plzeň si připomíná 86. výročí narození Václava Havla, prvního prezidenta České republiky. Květiny k lavičce, která nese jeho jméno a nachází se v Šafaříkových sadech, položil dnes primátor Pavel Šindelář. Lavičku Václava Havla město odhalilo slavnostně v říjnu 2014," uvádí tiskové oddělení plzeňského magistrátu.

Čestný občan Havel

Bývalý prezident Václav Havel získal krátce po revoluci v Plzni čestné občanství, nejvyšší ocenění, které město uděluje. Stalo se tak 6. května 1990 v rámci oslav osvobození města americkou armádou. Do Plzně tehdy přijel s americkou velvyslankyní Shirley Temple Blackovou, aby zde položil základní kámen pomníku osvoboditelům města. V roce 2009 převzal Václav Havel v Plzni Cenu 1. června.

Havel má také pamětní desku na zdi borské věznice od plzeňského akademického sochaře Františka Bálka. Na Borech byl Havel vězněn od 30. července 1981 až do 28. ledna 1983. Součástí nápisu na desce je také číslo, které měl Václav Havel přiděleno, a to 2789. Nechybí ani srdíčko, známý Havlův symbol, který připojoval ke svému podpisu.

A ještě jedno místo v Plzni je věnováno Havlovi. "Velkoformátový obraz Václava Havla v Mlýnské strouze umístila Západočeská univerzita v Plzni ve spolupráci s městem Plzní. Autorkou je studentka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU Tereza Fialová. Portrét je natištěn na PVC desce o rozměrech 4 x 3 metry," uvádí tisková mluvčí města Plzně.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT