Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

V Rokycanech nově slouží veřejná ekologická toaleta. První svého druhu v České republice – FOTKY

18.04.2024 13:25

Město získalo na vybudování finance od Plzeňského kraje.

ekotoaleta_Rokycany_0424_město Rokycany (1)
ekotoaleta_Rokycany_0424_město Rokycany (1)ekotoaleta_Rokycany_0424_město Rokycany (3)ekotoaleta_Rokycany_0424_město Rokycany (2)

Město Rokycany ve středu 17. dubna slavnostně otevřelo novou kompostovací veřejnou toaletu finské technologie, jedinou svého druhu v republice, za účasti finského velvyslance v České republice Pasi Tuominena.

„Toaleta je přímo u cesty na rozhlednu Kotel, která v letošním roce slaví desáté výročí. Toaletu jsme navíc svěřili místnímu klubu Roboys, kteří využívají skatepark, aby si vybrali umělce k pokreslení toalety. Tím se stal umělec z Brna vystupující pod jménem Chaozzline,“ vysvětlil starosta města Tomáš Rada.

Toaleta je umístěna v sousedství skateparku, kde město v současnosti rozšiřuje sportovní infrastrukturu o nový pumptrack a v budoucnosti workoutové, parkurové hřiště a discgolf.

Na ekologickou toaletu přispěl kromě města i Plzeňský kraj. „Toaleta je vybudována za pomoci dotace Plzeňského kraje, kdy vlastní náklady města jsou ve výši 85 tisíc korun, dotace z dotačního programu Podpora karavanových stání v Plzeňském kraji pro rok 2024 činí 300 tisíc korun,“ dodal starosta Rokycan.

„Jsou místa, kde bychom si takovou věc zasloužili, a není tam a pokud umíme vyrobit a umíme zařídit, aby toaleta fungovala s přidanou hodnotou, tak jako teď v Rokycanech, tak jde o první vlaštovku, která může ukázat, že když to funguje ve Finsku, může i u nás,“ konstatoval radní Plzeňského kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka.

Toaleta využívá ověřenou finskou technologii s více než 30letou tradicí, proto otevření první toalety byl přítomen velvyslanec Finské republiky v ČR J. E. Pasi Tuominen.

Kompostovací toalety nepotřebují ke svému provozu vodu, elektřinu ani chemii. Vše se odehrává v oddělené, dostatečně prostorné nádobě, která umožní materiálu projít správným zúrodňovacím procesem.

Výsledný kompost je ideální pro použití při hnojení okrasné zeleně, stejně jako v kompostárnách či bioplynových stanicích.

Prostor toalety je vybaven nezávislým systémem odvětrání, jež ústí nad úrovní střechy kabiny a je zakončen robustním ventilátorem. Díky ventilaci je obsah plastové nádrže neustále provzdušňován a všechny nežádoucí pachy jsou odváděny mimo samotnou kabinu.

„Další se už připravuje v Hrádku u Rokycan a osobně se budu snažit tyto projekty i nadále podporovat, protože si myslím, že do té přírody to prostě patří,“ poznamenal radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka.

Foto město Rokycany

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT