QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

V Tachově bude omezena dětská pohotovost, chybí personál

30.11.2023 11:33

Dětská pohotovost na poliklinice v Tachově čelí personálním problémům. To s sebou nese opatření, provoz dětské pohotovosti bude dočasně omezen.

dětská pohotovost_Tachov

„Tachovu se dlouhodobě nedaří najít nové pediatry, přestože nabízíme lékařům bydlení a poliklinika vybavenou ordinaci. Nově proto město připravuje také systém finančních pobídek. Naléhavost tohoto problému vyžaduje intenzivní práci. Hledáme dětské lékaře nejen pro lékařskou službu první pomoci (dětskou pohotovost), ale i pro rozšíření sítě dětských ambulancí,“ uvádí město Tachov.

Provoz dětské pohotovosti bude dočasně omezen.

„Složitá situace se promítá do fungování dětské pohotovosti, pro jejíž provoz není dostatek lékařů. Dětská pohotovost proto bude fungovat bez omezení pouze do konce roku 2023. Bohužel městu hrozilo i to, že se od nového roku pohotovost bude muset rapidně omezit nebo úplně zrušit,“ vysvětluje vedení města.

Od 1. ledna 2024 bude provoz dětské pohotovosti upraven následovně:

Pondělí - pátek: 16.00 - 21.00

Sobota - neděle, svátky: 08.00 - 20.00

„Mimo tuto dobu se prosím s akutními problémy obracejte přímo na Rychlou záchrannou službu,“ stojí v tiskové správě, kterou město Tachov vydalo.

Vedení města i polikliniky v současnosti jedná s pediatry z okolí, Plzeňským krajem, Ministerstvem zdravotnictví, Centrem Lidských zdrojů a dalšími institucemi.

Místostarostka Vendula Machová doplňuje: „Mapovali jsme i možnost získání lékařů ze zahraničí. Lékaři z Evropské Unie, nemají problém s uznáváním diplomů ani atestací. Horší je to s lékaři mimo EU, například z Ukrajiny, kteří k nám přišli po roce 2021. U těchto lékařů je ale problém s uznáváním odborné aprobace, kdy musí projít odbornou zkouškou v Českém jazyce a plnit si praxe v rozsahu minimálně 6 měsíců na akreditovaném pracovišti. Kvůli tomu nemůžeme aktuálně zapojit lékaře, kteří by tu byli k dispozici, do budoucna se toto řešení ale nabízí."

Počet ošetřených pacientů dětské pohotovosti každoročně stoupá, tento rok to bude zhruba 6 000 dětí a dorostenců. Ředitel polikliniky Petr Tuháček k tomu říká: „Nechceme tyto pacienty nechat na holičkách. Pohotovost často supluje právě chybějící ambulantní pediatrickou péči, někteří pacienti již nyní nemají svého pediatra. Díky iniciativě města, vedení polikliniky a místních pediatrů se nám podařilo zachovat provoz pohotovosti i po novém roce. Bohužel nelze nadále poskytovat službu v plném rozsahu."

Fungování dětské pohotovosti je pro Tachov stěžejní prioritou. Město má nejdelší dojezdovou vzdálenost do nemocnice z celé České republiky. Vedení města se proto snaží zachovat provoz pohotovosti za každou cenu.

„Pevně věříme, že naše snaha a atraktivní pobídkový program zajistí do budoucna zlepšení dostupnosti dětské zdravotní péče a umožní opět provoz dětské pohotovosti v plném rozsahu," dodává místostarostka Machová.

Foto ilustrační město Tachov

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte