12.12.2024 21:30
12.12.2024 18:57
Víkend je opět tady! Kam vyrazit za zábavou v Plzni a Plzeňském kraji?
12.12.2024 13:38
Na Čtyřce jsou nová parkovací stání. Obvod do nich investoval více než 1 milion korun
Velký Bolevecký rybník kontrolovaly drony - FOTKY
Na inspekci vyrazil v uplynulých dnech tým plzeňských dronařů. Na žádost vodohospodářů ze Správy veřejného statku města Plzně prozkoumal za pomoci ponorky výpust Velkého Boleveckého rybníka.
Zkontrolovány byly česle v hloubce šest metrů pod hladinou. Mechanismus výpusti kontrolou prošel a vodohospodáři se tak po 13 letech od poslední rekonstrukce vypouštěcí šachty rybníka přesvědčili o jejím stále dobrém technickém stavu.
Na netradiční misi vyrazili experti s podvodním dronem. „Jde o ponorku BlueROV2, kterou nevyužíváme tak často jako drony, s nimiž létáme několikrát týdně. Inspekce byla v tomto ohledu jiná a trochu náročnější. Při řízení ponorky musíme být velmi opatrní a přesní. Známe jen hloubku ponoru a orientaci z magnetometru, proto je potřeba jistá dávka představivosti. Pohyb nám ztěžovala i špatná viditelnost ve vodě, navíc má ponorka za sebou kabel, který nesmíme za nic zachytit nebo zamotat,“ sdělil Josef Navrátil, ředitel úseku Drony SIT.
I přes zhoršenou viditelnost v šesti metrech pod hladinou se podařilo prozkoumat obě česle na vypouštěcí šachtě Velkého boleveckého rybníka. „Požádali jsme kolegy ze Správy informačních technologií o inspekci. Potřebovali jsme prozkoumat výpust rybníka a ověřit její technický stav. Od její rekonstrukce v roce 2011 nebyla kontrolována. Díky záběrům z ponorkové kamery jsme viděli, že obě česle jsou v pořádku, jak kovové, tak ty dřevěné,“ zhodnotil Martin Gregar, vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství Správy veřejného statku města Plzně.
„Inspekční práce jsou po spolupráci s integrovaným záchranným systémem další důležitou aktivitou plzeňských dronařů. Před deseti lety, když Správa informačních technologií města Plzně nakoupila první drony, byla Plzeň průkopníkem v inspekcích mostních konstrukcí, technologií a infrastruktury. Posouváme se stále dopředu a dnes už mají Drony SIT v portfoliu i několik inspekcí pod vodní hladinou,“ zdůraznil radní města Plzně Daniel Kůs, jenž má v gesci oblast Smart Cities a podporu podnikání.
Kromě inspekce výpusti je v plánu i průzkum vodních rostlin. „Budeme rádi, když se s dronaři domluvíme na dalším ponoru, tentokrát bychom chtěli nahlédnout na dno Seneckého rybníka, které je z pohledu vodních rostlin velice rozmanité a vzhledem k menší hloubce budou viditelnost a podmínky příznivější,“ doplnil Martin Gregar.
Foto MMP