QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Vláda schválila další kroky v realizaci Gigafactory v Líních

19.10.2022 17:55

Vláda přijala usnesení k přípravě a výstavbě strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně, které přispěje ke zvýšení šancí na realizaci průmyslové zóny pro umístění projektu Gigafactory pro výrobu baterií.

letiště líně_ilustrační

Na jednání ve středu 19. října 2022 se vláda zabývala projektem výstavby strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně, kde by mohla továrna na automobilové baterie koncernu Volkswagen vyrůst. 

Usnesení stanovuje nezbytné úkoly a další postup jednotlivých ministerstev pro zajištění pozemků pro realizaci samotného projektu, jakožto základní předpoklad pro další rozvoj lokality. „Automobilový průmysl, který je jedním ze základů českého průmyslu, prochází kvůli nástupu elektromobility velkými změnami. Možná výstavba Gigafactory na našem území nám dává příležitost se těmto změnám přizpůsobit a nahradit pokles produkce komponent pro spalovací vozidla zvýšením produkce výrobků nebo komponent pro automobilový průmysl budoucích desetiletí. Tento projekt by nám v tomto směru měl významně pomoci,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Vláda chce podniknout všechny potřebné kroky pro to, aby byl strategický projekt výstavby Gigafactory realizován v České republice v lokalitě Plzeň-Líně. „Lokalita Plzeň-Líně je neefektivně využitým brownfieldem s optimální velikostí a minimálními terénními nerovnosti. Výhodou je i to, že je převážně ve státním vlastnictví a má dobrou dostupnost na železniční a dálniční síť,“ říká náměstek pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Vláda mimo jiné uložila ministrům průmyslu a obchodu, financí a dopravy okamžitě zahájit přímá jednání s vedením koncernu Volskswagen k realizaci projektu výstavby gigafactory v České republice v lokalitě Plzeň-Líně a ministryni obrany zajistit v souvislosti s realizací projektu výstavby gigafactory náhradní lokality a potřebnou infrastrukturu pro potřeby Armády ČR, která v Líních provozuje vojenské letiště. 

Předpokládané náklady na realizaci veškerých opatření dosáhnou maximálně 9 miliard korun a zahrnují projektové práce, přípravu lokality (včetně silničních, železničních a dálničních staveb) a nezbytná kompenzační opatření s cílem zlepšit zdravotní, sociální a vzdělávací služby a infrastrukturu v regionu. Vzhledem k probíhající optimalizaci rozsahu projektu mohou výsledné výdaje být i výrazně nižší.

Tento a další navazující kroky přispějí k finálnímu rozhodnutí potenciálního investora, které by mělo následovat v nejbližších měsících. Dle tiskové zprávy Ministerstva obchodu a průmyslu usilují kromě České republiky o umístění projektu i okolní státy. Ministerstvo má v plánu komunikovat s krajem i okolními obcemi tak, aby došlo ke sladění přístupu k tomuto klíčovému projektu.

foto ilustrační

 
SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte