Auto CB ŠKODA nový SUPERB

Němci kontroly řidičů nezruší

09.03.2010 10:06

Češi musí při cestách do sousedního Německa nadále počítat s důkladnými kontrolami, které mohou zahrnovat i odebrání vzorku moči. Bavorský premiér řekl, že kontroly jsou legální a přípustné.

Čeští politici nebyli v Německu vyslyšeni. Naši řidiči musí při cestách za hranice počítat s tím, že kontroly zaměřené na drogy, budou i nadále nekompromisní.

"Boj s kriminalitou musí být a kontroly nemohou být zcela odstraněny, musí být ale přijatelné pro obě strany a v souladu se zákonem," řekl bavorský premiér Günther Beckstein s tím, že ale  bude apelovat u bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna, aby byly kontroly mírnější. Bavorská policie podle něj rozdává kontrolovaným řidičům letáčky s informacemi, jak má kontrola vypadat a kde si případně mohou stěžovat.

Vlnu kontrol, které končily stížnostmi, zpustila novela českého trestního zákona, která stanovila ´větší než malé množství drogy´. Podle Miroslava Topolánka si ji německá strana špatně vyložila jako tolerování drog.  "Vláda měla o zavedení limitů informovat německou stranu," řekl Topolánek, který se s bavorským premiérem sešel.

Kontroly zažil i český europoslanec Ivo Strejček. "Mě osobně prohledávali třikrát při cestě do Německa a dvakrát na zpáteční cestě. Pokud tedy někdo tvrdí, že jde o náhodné prohlídky, jejichž počet se nijak nezvyšuje, mám zjevně smůlu na nešťastnou náhodu," uvedl Strejček.

Čeští politici přesto chtějí s německými protějšky o problému dále jednat. Ministr vnitra ČR Martin Pecina plánuje setkání s rakouským a německým ministrem vnitra. Europoslanec Strejček dokonce oslovil Eurokomisi.

České ministerstvo vnitra prý obdrželo zatím osm stížností českých řidičů na bavorské policisty.

Čtěte také článek Německá policie je na české řidiče tvrdší

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT