12.10.2024 20:34
12.10.2024 16:22
Žáci z 21. ZŠ v Plzni přivítali spolužáky a pedagogy z Furth im Wald
12.10.2024 11:49
Policie hledala během dvou dnů pět ztracených houbařů
Vstup Plzeňského kraje do Techmanie má přínos zejména ve vzdělávacích projektech
Plzeňský kraj vstoupil do společnosti Techmania Science Centrum o.p.s. v roli zakladatele. Tento vstup má nejen pro Techmanii a kraj velký přínos. Co vše toto spojení přinese? Zjišťovali jsme podrobnosti.
Techmania s 3D planetáriem není jen science centrem, kam chodí lidé za zábavou. Má velkou roli i na poli vzdělávání. Připravuje výukové programy, pracuje s nadanými dětmi, v rámci výuky sem jezdí studenti a žáci ze škol z celého kraje, aby si tu v praxi vyzkoušeli, co se učí v chemii, fyzice a dalších předmětech. Právě proto je logická spolupráce Techmanie s Plzeňským krajem, který spravuje střední školy.
Plzeňský kraj Techmanii dlouhodobě finančně podporoval, nově ale vstoupil do společnosti Techmania Science Centrum o.p.s. v roli zakladatele. Západočeská univerzita v Plzni zůstává jako strategický partner a role zakladatele Škody Investment a.s. se nezměnila.
"Plzeňský kraj se jako zakladatel zavazuje poskytnout science centru v letech 2024 až 2028 ročně finanční podporu v rozmezí 14–20 milionů korun. Druhý ze zakladatelů, kterým je Škoda INVESTMENT, poskytne v letech 2024 až 2028 Techmanii podporu ve výši 40 % podpory Plzeňského kraje," vysvětluje náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc s tím, že v letošním roce Plzeňský kraj poskytuje podporu ve výši 20 milionů korun.
Ředitel Techmania Science Centrum Jiří Královec
Jak potvrdilo vedení Techmanie, vstup kraje přinese Techmanii finanční stabilitu. „Velmi si vážíme podpory od Plzeňského kraje, jsme rádi za nové propojení, poskytnuté finance a těšíme se na společné projekty,“ říká ředitel Techmania Science Centra Jiří Královec.
Kromě financí je důležitá spolupráce. Techmania má v kraji totiž výraznou roli vzdělávací instituce. „Naše spolupráce s Plzeňským krajem na vzdělávacích projektech bude nyní ještě výraznější. Určitě budeme pokračovat ve spolupráci na mezinárodních technických soutěžích pro školy se zahraniční účastí jako je například Robo-vozítko. Dále se budeme společně věnovat cílené osvětě a projektovým dnům na téma finanční a digitální gramotnost a bezpečnost v online prostoru. Velký díl spolupráce bude směřovat k tématu, který se týká nadaných. Tyto děti Techmania sdružuje do tzv. Klubu pro nadané a přemýšlivé děti,“ říká manažerka Techmanie Kateřina Chábová.
(Více jsme psali zde - Kyberšikana a finanční gramotnost! 360 studentů se vzdělávalo v Techmanii)
Na některých vzdělávacích projektech již Techmania pracuje dlouhodobě s Odborem školství, mládeže a sportu Plzeňského kraje. Vloni se rozjela spolupráce kraje a Techmanie s Tureckem, konkrétně s tureckou Národní agenturou pro vzdělávání v provincii Bursa. Více jsme psali ZDE.
Prohloubení spolupráce vítá i Plzeňský kraj. „Za nás to je prohloubení spolupráce zejména v technických soutěžích, které v Techmanii děláme a budeme dělat v budoucnu. Další je mezinárodní spolupráce, máme zájem spolupracovat s dalšími regiony jako je např. Portugalsko, získat partnery pro robotickou soutěž,“ říká Jaroslava Havlíčková, vedoucí Odboru školství, mládeže a sportu Plzeňského kraje.
Výměnné pobyty studentů už fungují se zmíněnou tureckou Bursou. „V Turecku už byli naši studenti z VOŠ a SPŠE Plzeň, naopak žáci a pedagogové z Turecka byli na Střední průmyslové škole dopravní Plzeň,“ doplňuje Jaroslava Havlíčková. Podrobnosti najdete v článku Turecká delegace z Bursy zavítala do Plzeňského kraje, učitelé poznali školství i Techmanii.
Spolupráce se zaměřuje zejména na technické obory. „Líbí se mi to propojení s Techmanií a ostatními science centry. Žáci mají zajištěný zajímavý program, seznámí se novými technologiemi, digitalizací, dozví se o moderních metodách a nezůstávají pozadu. My zase vidíme, jak jinde funguje propojování formálního a neformálního vzdělávání, zajímá nás i vybavenost škol,“ vysvětluje Havlíčková, jak funguje mezinárodní spolupráce.
Jaroslava Havlíčková, vedoucí Odboru školství, mládeže a sportu Plzeňského kraje, při vyhlášení soutěže Robo-vozítko na jaře 2024
Velkou výhodou Techmanie je členství v mezinárodních platformách, kterými jsou The European network of science centres and museums (ECSITE) a americké asociace Association of Science and Technology Centers (ASTC). "Tato členství vedle sdílených znalostí a zkušeností umožňují Techmanii mimo jiné přístup k aktuálním datům týkajících se nových trendů v oblasti moderních technologií, využítí AI a vývoje vzdělávacích systémů jiných zemí," upřesnila manažerka Techmanie Kateřina Chábová.
Programů, výměnných pobytů a praxí pro studenty z Plzeňského kraje má být v budoucnu ještě více. Při pobytu v zahraničí doplňuje program studentů právě návštěva science center. „V Burse jsme proto navštívili GUHEM, science centrum zaměřené na vesmírnou tematiku a aviatiku, které se specializuje na výzkum v oblastech špičkových technologií,“ doplnila Kateřina Chábová.
Plzeňský kraj vstupem do Techmanie převzal práva a povinnosti Západočeské univerzity. Neznamená to ale, že by ZČU s Techmanií přestala spolupracovat. „ZČU je naším strategickým partnerem. Role zakladatele Škody Investment a.s. se nemění, i nadále nás podporuje. V současné době se podílí na financování opravy střechy,“ vysvětluje ředitel Jiří Královec.
foto: QAP.cz