Vychovávají školy úspěšné absolventy? VOŠ a SPŠE Plzeň uspořádala zajímavou konferenci

04.10.2024 11:32

Úspěšný absolvent školy… kdo to je? Je to student, který pracuje ve svém vystudovaném oboru, který získá svou vysněnou práci či se prostě jen uplatní? Nebo snad ten, který inovuje, vyvíjí a vymýšlí? Konferenci s názvem „Úspěšný absolvent“ uspořádala ve středu 2. října VOŠ a SPŠE Plzeň.

uspesny absolvent QAP (13)
uspesny absolvent QAP (13)uspesny absolvent QAP (2)uspesny absolvent QAP (3)uspesny absolvent QAP (4)uspesny absolvent QAP (8)uspesny absolvent QAP (9)uspesny absolvent QAP (10)uspesny absolvent QAP (11)uspesny absolvent QAP (12)uspesny absolvent QAP (14)uspesny absolvent QAP (15)uspesny absolvent QAP (16)DSC_4528-Enhanced-NRDSC_4527-Enhanced-NRDSC_4522-Enhanced-NRuspesny absolvent QAP (21)

Konference Úspěšný absolvent probíhala v aule školy a dalších prostorách za účasti zástupců firem, vysokých škol i Plzeňského kraje. Konferencí provázel ředitel školy Vlastimil Volák. Jak sám říká, VOŠ a SPŠE Plzeň je technická škola v technické době. A to celou konferenci připomínala i Sabina – ženský hlas umělé inteligence. Sabina zvala jednotlivé přednášející, vítala hosty nebo vysvětlovala některé pojmy. Škola i tímto poukázala na to, jak se pokrok nedá zastavit. „A možná nás jednou všechny nahradí…“ i to zaznělo na konto umělé inteligence při přednáškách.

VOŠ a SPŠE se nachází na Koterovské v Plzni už 70 let. Právě toto významné výročí si letos připomíná. A připomněla si ho i na této konferenci. Škola vychovala už přes patnáct tisíc absolventů, převážně v technických oborech. „V současné době nabíráme 360 žáků do prvních ročníků, máme tři základní obory - Technické lyceum, Informační technologie a Elektrotechniku,“ upřesnil ředitel Vlastimil Volák. Dále zde funguje zároveň Vyšší odborná škola. Studenti školy jsou absolventy v IT i technických oborech, ale v případě vyšší odborné školy například i marketingu. A protože škola ročně vyprodukuje více než tři stovky absolventů, je jejím cílem, aby absolventi byli co nejvíce uplatnitelní na trhu práce.

I to je důvod proč škola pořádá konferenci Úspěšný absolvent a další akce. Například únorový Kariérní jarmark, kde se prezentuje více než šedesát firem z regionu.

Nejen ředitel školy, ale i další přednášející se dotkli tématu rychlého rozvoje zejména v oblasti IT. Je třeba si uvědomit, že školy dnes mohou začít učit programátory, kteří v budoucnosti nahradí umělá inteligence. A tak po 4 letech studia, nemusí mít uplatnění na trhu práce. Aby se tak nestalo, vedení školy upravuje efektivně studijní obory. „My nepřipravujeme a neměli bychom připravovat absolventy pro jednu jedinou profesi. Dává smysl je rozvíjet. Ano, možná za několik let už nebudou v některých oborech platní. A našim úkolem je se znalostí trhu a zejména lokálního trhu stavět efektivní studijní programy, tak aby byli absolventi uplatnitelní na trhu,“ uvedl Vlastimil Volák.

To potvrdil i Radko Sáblík, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia. Sám ze své praxe ví, jak složité je vzdělávat zvláště v oblasti IT. „Máme v prváku učit na obory, které ještě dnes ani neexistují,“ říká a přidává další fakt ze své praxe. „V Praze nebylo možné sehnat ajťáky, tak jsme si řekli, že si je sami vychováme. A dnes na naší škole učí už více než 40 našich absolventů,“ uvedl.

Školy by podle něj měly žáky učit také myslet. „Jak by měla vypadat škola v 21. století? Měla by naučit studenty se učit a myslet,“ řekl při své přednášce. Zmínil i smutný fakt, že 70 % absolventů nepracuje vůbec ve svém oboru. Podle ředitele smíchovského gymnázia by pomohla i rozmanitost, podpora kreativity apod. „Učitel musí být mentor, neměl by jen sdělovat informace. Škola už dávno není jen jediný zdroj informací, zvláště v IT,“ znovu poukazuje na fakt, který přináší rychlý vývoj.

Na podporu talentů, technických oborů, uplatnění v praxi se zaměřuje i Plzeňský kraj. I ten měl na konferenci své zástupce. „Je důležité, aby se školy věnovaly rozvoji talentů jednotlivých žáků, každý žák má talent na něco jiného,“ uvedla vedoucí Odboru školství Plzeňského kraje Jaroslava Havlíčková.

Právě Plzeňský kraj realizuje spoustu projektů, které pomáhají k lepšímu vztahu mezi školami a firmami. „Podporujeme dlouhodobě spolupráci mezi školami a zaměstnavateli. Je důležité, aby školy měly takové vzdělávací programy, aby absolventi školy byli uplatnitelní na trhu práce,“ zmínila dále Havlíčková.

Účastníci konference se po přednáškách v aule rozdělili do několika sekcí a v rámci workshopů diskutovali dle svého zaměření nad studijními programy školy. Jak upravit studijní program, tak aby co nejvíce vyhovoval pro praxi ve firmách? Jaké znalosti, dovednosti i návyky by měli studenti mít, aby byli co nejlépe připraveni do svého budoucího zaměstnání? Takových témat se pak dotýkaly diskuse mezi školou a zástupci firem.

foto: QAP, VOŠ a SPŠE Plzeň

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT