Rozhledny v Plzeňském kraji

28.09.2010 3:15

Rozhledny k našemu kraji patří. Pokud Vás tedy lákají pohledy z výšek, máme pro Vás tipy na některé rozhledny v Plzeňském kraji.

Poledník724

Lákají Vás pohledy z výšek? Kocháte se rádi přírodou, kterou máte z ochozu rozhledny jako na dlani? Pak se vydejte na jednu z rozhleden, možná nemusíte ani jezdit daleko.

Rozhledny v Plzeňském kraji

Rozhledna Chlum

Kousek od Plzně slouží turistům opět rozhledna Chlum. Z 25 metrů vysoké stavby je krásný pohled nejen na Plzeň, ale i na Šumavu, Čerchov nebo Přimdu.

Rozhledna Svatobor na Sušicku

Nad historickým městem Sušice na Klatovsku se tyčí rozhledna Svatobor. Štíhlá kamenná rozhledna první turisty přivítala před více než sto lety v roce 1900. Na ochoz ve výšce 28 metrů Vás zavede celkem 182 schodů. Odměnou Vám pak bude pohled na Šumavu, na jihu dohlédnete až ke Středočeské vrchovině. Rozhledna je návštěvníkům k dispozici celoročně.

Rozhledna Čerchov na Chodsku (Kurzova věž na Čerchově)
Také nejvyšší vrchol Českého lesa na Domažlicku, Čerchov, nemůže být bez rozhledny. První dřevěná rozhledna tu stála už v 19. století. Nová zděná rozhledna ji nahradila o deset let později. Dlouho ale byla pro turisty uzavřena, protože ležela v pohraničním pásmu. V současnosti opět Kurzova věž na Čerchově slouží turistům a poskytuje návštěvníkům výhled na celé Chodsko i Bavorsko. Po dobu letních prázdnin je otevřeno denně, v červnu a září o víkendech od 9 do 17 hodin.

Rozhledna Koráb u Kdyně

Stojí na vrchu Koráb (773 m) nedaleko Kdyně na Domažlicku. 21 metrů vysoká rozhledna byla otevřena v roce 1938. Turistům byla k dispozici i restaurace později rozšířená o ubytování. V době války Koráb zabrali Němci, po válce byla zastřešena vyhlídka na věži a věž byla opláštěná. Dřevěná rozhledna byla zbořena v roce 1985, v r. 1992 byla postavená ocelová rozhledna. Vyhlídka je ve výšce 30 metrů. Věž o výšce 50 metrů je zároveň televizním vysílačem.

Rozhledna Poledník

Chcete - li vidět jako na dlani Šumavu, vydejte se na nejvyšší šumavskou rozhlednu. Rozhledna leží na hoře Poledník (1315m). Vybudována byla v roce 1998, je tedy zároveň nejmladší šumavskou rozhednou. Do roku 1989 byl totiž vrchol Poledníku nepřístupný. Území spadalo do pohraničního pásma, ncházely se tu vojenské budovy a radarová věž. Budovy byly zbořeny, ale věž posloužila jako základ budoucí rozhledny. Rozhledna je 37 metrů vysoká a postytuje nádherný výhled na Šumavu. Turisté si musí ale vyšlápnout 223 schodů, potom následuje žebřík.
Kdo nechce absolvovat poslední fázi po žebříku, může se kochat pohledem už na půlkruhových galeriích. Nahoře je potom kruhová vyhlídka. Vidět je celá Šumava i Alpy. Turistům je k dipozici i občertvení a informační centrum. Na Poledník se můžete vydat samozřejmě pěšky, vhodné je ale také kolo.Otevřeno je v sezóně od května do října.

Rozhledna Bolfánek u Chudenic

Přímo nad obcí Chudenice na vrchu Žďáru (587m) stojí rozhledna Bolfánek. Bolfánek má bohatou historii. Samotná rozhledna je z roku 1845, na tom samém místě ale kdysi stávala poutní kaplička, poté kostel. Na vyhlídkovou plošinu se dostanete po 138 schodech. Kochat se můžete pohledem na Český les i Šumavu. Dohlédnete ale až na Brdy.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT