QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Západočeská univerzita pojmenovala největší učebny po významných vědcích

19.03.2011 17:34

Tři největší učebny v budově Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni nesou od čtvrtka 17.března jména nejvýznamnějších pedagogů, kteří na univerzitě působili a kteří se svojí prací a společenským přínosem navždy zapsali do historie univerzity.

DSC01797
IMG_4479IMG_4476IMG_4474DSC01809DSC01808DSC01805DSC01803DSC01800DSC01797DSC01776DSC01774DSC01763DSC01760DSC01759DSC01755DSC01754DSC01750DSC01746

Pod záštitou děkana Fakulty strojní Jiřího Staňka a děkana Fakulty aplikovaných věd Františka Vávry proběhl ve čtvrtek 17. března v budově Fakulty strojní v posluchárně UP 108 slavnostní křest poslucháren. Posluchárny dostaly jména po třech významných profesorech univerzity, kteří se svým profesním přínosem zapsali nejen do historie Západočeské univerzity a českého školství obecně, ale také se zasloužili o pokrok a přínos napříč společností.

Z posluchárny UP 108 se tak stala Breníkova posluchárna, z UP 104 Šejvlova posluchárna a z UP101 Bečvářova posluchárna.

"Pro nové vedení města, které vzešlo z podzimních komunálních voleb představuje spolupráce se Západočeskou univerzitou v Plzni jednu z klíčových priorit,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa, který mimo jiné ve svém proslovu vyzdvihl fakt, že univerzita dokázala získat finanční podporu z fondů Evropské unie, což chápe primátor nejen jako úspěch univerzity, ale globálně jako úspěch celého města Plzně. "V současné době v jednadvacátém století ve vyspělé Evropě není možné, aby město prosperovalo bez kvalitní univerzity a stejně tak si myslím, že by měla univerzita sloužit městu v tom nejlepším slova smyslu. Jsem moc rád, že velkou tradici technického školství, které je ve městě Plzni, Západočeská univerzita hostí a hlásí se k ní. Já jsem původní profesí učitel na gymnáziu na Mikulášském náměstí, které má dlouholetou tradici ve výuce přírodních věd a byť já učím vědy humanitní, tak vždycky svým studentům zdůrazňuji, že studium technických věd jim kromě znalostí a dovednostní v dnešní době také zajišťuje úspěšný profesní růst a úspěšnou kariéru," pokračoval Baxa.

Slavnostního křtu poslucháren se také zúčastnila nová rektorka Ilona Mauritzová.

"Je toho mnoho, co by se dalo a mělo říci v souvislosti s našimi připomínanými předchůdci, ale jedna věc zde zaznít musí. Nechť jsou nám vzorem pro naši činnost, jímž poměřujeme naše cíle i výsledky. Dokažme nejen pojmenováním největších učeben po nich, ale i naší každodenní prací, že si vážíme jejich odkazu, že jej ctíme a využíváme pro rozvoj naší univerzity," řekla ve svém projevu Mauritzová.

Vzpomínaní profesoři byli přestaveni z pohledu studenta, z pohledu jejich pracoviště a byli vzpomínáni také svými dosud žijícími potomky.

Samotný akt odhalení Breníkovi posluchárny vykonali jeho synové, stejně tak odhalení desky Bečvářovi posluchárny. Šejvlovu posluchárnu slavnostně odhalili profesorovi žáci, prof. Zeman a prof. Vaněk.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
DKlub
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT