QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

ZČU v Plzni má ombudsmana. V areálu přibydou schránky důvěry

10.01.2024 19:21

Dohlížet na vytváření a udržování sociálního bezpečí, prověřovat podněty, být mediátorem sporů a konfliktů. Taková je náplň práce ombudsmana, kterého má od 1. ledna letošního roku Západočeská univerzita v Plzni (ZČU).

Petr Šimon, ombudsman ZČU_0124_ZČU

Ombudsmanem se stal Petr Šimon, od roku 2021 zodpovědný za oblast rovných příležitostí a nediskriminace na ZČU. Ombudsmana může oslovit kdokoliv, kdo na ZČU studuje nebo pracuje, má-li dojem, že v rámci instituce došlo k ohrožení jeho práv jakýmkoliv diskriminačním jednáním.

„V současné době to lze provést e-mailem či telefonicky a domluvit se na osobní konzultaci. V průběhu ledna budou v areálu ZČU instalovány schránky důvěry k podávání případných podnětů, připravujeme též možnost anonymního podání podnětu prostřednictvím elektronické linky,“ říká Petr Šimon.

Ombudsman může problémy řešit mediací, která by měla končit dohodou, může ale také podat podnět k zahájení šetření o porušení Etického kodexu nebo k zahájení disciplinárního řízení. „Kromě Etické komise lze spolupracovat například s Informačním a poradenským centrem ZČU, pokud bude nutná psychologická pomoc. Rád bych ale zdůraznil, že základní podmínkou je zachování mlčenlivosti,“ upozorňuje Petr Šimon.

Podle rektora Miroslava Lávičky sice vysoké školy v posledních dnech intenzivně řeší, jak snížit riziko opakování prosincové tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, přesto ale nesmí zapomínat na ostatní zásadní prvky z oblasti bezpečí, mezi něž patří právě i problematika vytváření a udržování sociálního bezpečí.

„Zřízením funkce ombudsmana se naše univerzita zařadila po bok vysokých škol a dalších institucí, které tuto pozici zavedly již dříve. Chceme tím mimo jiné jasně deklarovat, že jakoukoliv formu šikany, agrese, zastrašování, sexualizovaného či genderově podmíněného násilí nebo diskriminace považujeme za nepřijatelnou. Chceme, aby ZČU byla prostředím založeným na respektu, rovnosti a otevřenosti, a to pro studentky, studenty, zaměstnankyně i zaměstnance. Ombudsman spolu s členkami a členy Etické komise jsou nezávislé a nestranné osoby, které sociální bezpeční na ZČU garantují,“ říká rektor Miroslav Lávička.

Více informací a kontakty na ombudsmana naleznete ZDE.

Foto ZČU

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new