26.09.2025 11:10
26.09.2025 10:20
Zásah složek IZS v Plané. Muž se přiotrávil ve sklepě rodinného domu
24.09.2025 17:35
Provoz u Makra v Plzni bude obnoven. POZOR na změny linek MHD
Do Litvy zamíří nové vlaky ze Škody
Kontrakt za zhruba 750 milionů korun uzavřela Škoda s Litevskými drahami. Do Litvy dodá společnosti moderní elektrické jednotky.

Škoda uzavřela smlouvu s Litevskými drahami na dodávku moderních elektrických jednotek. Jedná se o tři třívozové dvoupodlažní elektrické soupravy. Hodnota kontraktu je zhruba 750 milionů korun.
V Litvě už v současnosti jezdí deset těchto dvoupodlažních vlaků typu 575. "Počítáme s tím, že do Litvy dodáme všechny tři nové dvoupodlažní elektrické jednotky v průběhu 19 až 36 měsíců od podpisu smlouvy. Tímto kontraktem se nám podařilo navázat na naše starší dodávky a pokračuje tedy omlazování zdejšího vozového parku. Celkem jsme zde získali zakázky za zhruba tři miliardy korun," říká generální ředitel Škody Vagonka Jiří Urbanec.
Vlaky jsou navrženy, aby vyhovovaly specifickým podmínkám pobaltského provozu. Čelí nejen poměrně velkému rozpětí teplot, ale také vysoké vlhkosti vzduchu. Samozřejmostí je i nízkopodlažní provedení vozidel, multifunkční oddíly pro přepravu kočárků, kol nebo velkých zavazadel. Plně klimatizované vozy mají maximální rychlost 160 km/h a jsou vybaveny vnějším a vnitřním kamerovým systémem.
Dvoupodlažní jednotky vyráběné ve Škodovce jezdí kromě Litvy i v České republice pod označením CityElefant a vidět jsou i na Slovensku nebo Ukrajině. V současnosti navíc ve Škodě Vagonka v Ostravě pracují na vývoji a výrobě vysokokapacitních dvoupodlažních vlaků pro Deutsche Bahn, které začnou vozit cestující v Bavorsku už od konce roku 2016.