Koupili jste vůz se stočeným tachometrem? Nevzdávejte to a braňte svá práva!

30.08.2014 18:02

Stáčení tachometrů je v České republice nejrozšířenějším problém při prodeji ojetých aut. Jak se bránit z pozice kupujícího? Existuje hned několik způsobů!

Palubní deska nového Fordu Ranger

Koupili jste ojetý vůz s ujištěním, že stav ujetých kilometrů na tachometru odpovídá realitě, a posléze zjistili, že to není pravda? Nevzdávejte to, s prodejcem je možné jednat a bránit svá práva.

"Stáčení tachometrů je u nás nejrozšířenějším nešvarem při prodeji ojetých vozidel. Zhruba 40 % nabízených ojetých automobilů má nelegálně upravený stav tachometru," konstatuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Stáčemí tachometru není trestným činem, obrana je ale možná!

Nejčastěji je tachometr stočen o 100 až 120 tisíc kilometrů. Podle stávající legislativy není stáčení tachometru trestným činem. Dlouholeté řešení novely zákona, která by mohla mimo jiné toto jednání omezit, zatím nedospělo ke svému závěru. Ovšem prodej auta s nepravdivou informací o počtu najetých kilometrů už legální není a existuje několik možností obrany.

"Ve smlouvách s autobazary bývá často uvedeno, že za rozdíl mezi realitou a stavem tachometru prodávající neodpovídá. Takové ustanovení smlouvy však znamená pro kupujícího značnou nerovnováhu v právech, a tudíž se k němu podle občanského zákoníku nepřihlíží," vysvětluje Zelený.

Pokud je rozdíl v počtu uvedených a skutečně najetých kilometrů relativně malý, požadujte po prodávajícím slevu z kupní ceny pro nesplnění jakosti zboží při převzetí.

"Má-li však vozidlo najeto o několik desítek tisíc kilometrů více, než uvádí tachometr, máte právo od smlouvy odstoupit. Jedná se totiž o porušení smlouvy podstatným způsobem, protože prodávající musel vědět, že kdybyste měli pravdivé informace, daný automobil byste si nekoupili," říká Zelený.

Platí lhůty pro klasické reklamační řízení

V obou případech se jedná o klasické reklamační řízení a prodávající o něm musí rozhodnout a o výsledku vás vyrozumět nejpozději do 30 kalendářních dnů.

Pomoci mohou i státní orgány a instituce

Vzhledem k tomu, že přetočení tachometru při prodeji ojetého automobilu lze kvalifikovat jako trestný čin podvodu nebo poškozování spotřebitele, lze se obrátit také na Státní zastupitelství nebo Policii ČR a podat trestní oznámení.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT