Maximální počet policistů na silnicích! Tak bude vypadat konec prázdnin

30.08.2013 9:17

Mimořádná bezpečnostní opatření kvůli konci prázdnin už mají konkrétní podobu. Policie potvrdila, že počínaje dneškem spustí doslova lavinu kontrol. QAP přináší přehled pokut, které padají nejčastěji.

IMG_5756

Maximální možná opatření chystají policisté už na nadcházející víkend v podstatě na všech silnicích v regionu. V terénu budou nejspíš úplně všechny dopravní hlídky. Zaměřovat se budou samozřejme na hlavní tahy, ale vytipované jsou i další silnice, kde se například jedná o rizikové úseky.

Minulý víkend ukázal jasně, že provoz na silnicích zhoustl kvůli návratům z prázdnin a dovolených. Také v našem regionu se odehrála řada vážných nehod, při kterých umírali lidé (více čtěte v reportáži). To se podle republikového šéfa dopravních policistů nesmí opakovat. Za řadou nehod podle dopravních expertů mohl stres v souvislosti s odjezdy z prázdnin.

Kontroly startují v pátek a nedělí rozhodně neskončí. "Plynule na ně navážou kontroly ve spojitosti se začátkem školního roku," říká mluvčí policie Jana Tomková.

Policejní hlídky mají vytipovaná místa, která jsou riziková, stát budou samozřejmě na tazích, kde je s předstihem jasné, že bude hustý provoz. "Policisté se zaměří v maximální míře na kontroly ohledně alkoholu nebo požití jiných návykových látek. Zároveň bude pozornost zaměřená také na používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů pro děti. Kontrolovat se bude samozřejmě také dodržování předepsané rychlosti a v neposlední řadě i používání mobilů při řízení, " jmenuje policejní mluvčí záběr pozornosti policistů.

Ačkoliv speciální bezpečnostní akce spojená s koncem prázdnin končí v neděli, policisté půjdou do terénu hned znovu v pondělí. "Ano, na víkendové kontroly plynule navážou kontroly během prvního školního týdne. Krom kontrol na silnicích bude probíhat také tradiční projekt Zebra se za tebe nerozlédne, kdy budou policisté u přechodů u škol a budou dětem připomínat základní zásady bezpečného pohybu po komunikacích," dodává Jana Tomková.

Nejčastěji řidiči v kraji platí za příliš rychlou jízdu, nevyhovující technický stav auta a za jízdu bez pásů.

Na kolik vás může vyjít pokuta? Podívejte se na přehled:

nevyhovující technický stav auta - v blokovém řízení na místě částka do 2000 korun. Pokud jde o závažné problémy hrozí pokuta až do výše 10 tisíc a dokonce zákaz řízení až na rok.

telefonování za jízdy - v blokovém řízení na místě pokuta do 1000 korun. Pokud by došlo na správní řízení může se částka vyšplhat až na 2500 korun.

překročení rychlosti - jde o to, o kolik stanovenou rychlost překročíte. V praxi se ale pokuty pohybují, ať už u překročení rychlosti v obci nebo mimo obec, od řádů stovek až do 2500 korun. Pokud ale dojde k překročení rychlosti o 40 kilometrů za hodinu v obci, respektive o 50 kilometrů v hodině mimo obec, nemůže už být udělená pokuta na místě, ale bude zahájeno správní řízení. Tam je horní sazba sankce 10 tisíc a hrozba odebrání řidičského průkazu až na 1 rok.

poškozené, vyměněné nebo neplatné SPZ - na místě se tento přestupek vyřešit nedá. Ve správním řízení hrozí pokuta až 10 000 korun.

jízda na červenou - na místě můžete dostat pokutu až 2500 korun, ve správním řízení ještě jednou tolik.

jízda bez použití pásů, zhasnutá světla apod. - podle dopravního práva jde o banální přestupky a někdy mohou být vyřešené domluvou. Když už ale budete muset zaplatit pokutu, tak vás na místě může vyjít od pár stovek až na 2000.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT