Dočkáme se ještě pravé zimy se vším všudy?

04.02.2013 17:26

Milovníci zimních sportů a radovánek si zatím sněhové nadílky moc neužili. QAP.CZ pro vás zjišťoval, jak to s teplotami a sněžením vypadá pro následující dny. 

DSC06194

Plánujete zimní dovolenou a čekáte na to správné počasí? Pokud si chcete zamluvit týden na horách, potom vás nečeká snadný úkol. Chvíli to vypadá, že vás to na horách odfoukne, následuje obleva, potom na Šumavě prší a nakonec soused přijde se zaručenou informací, že zima je za námi a mezitím na šumavském Špičáku napadne 15 čísel nového sněhu. Jak to vypadá s únorovým počasím podle meteorologů, to pro vás zjišťoval QAP.CZ. 

Zima za námi rozhodně není, ovšem žádných přívalů sněhu a pořádných mrazů přes den, se asi v nejbližší době nedočkáme. Pro příští dny nás podle dlouhodobé předpovědi čeká nejčastěji oblačná obloha, bohužel v nížinách s deštěm, od vyšších poloh to bude sněžení nebo déšť se sněhem. Například v úterý má rtuť teploměru ukázat až plus sedm stupňů a opět by mělo foukat. 

V příštích dnech už se přece jen postupného ochlazení dočkáme. Podle informací Meteopressu, by ve středu a čtvrtek mělo od středních poloh sněžit a teploty v noci klesnou k mínus 4 st. Přes den to bude plus 4 st a v pátek už máme čekat teploty přes den pouze kolem nuly. O víkendu pak oblačno až polojasno s teplotami v noci až  -8 °C, ojediněle až -10 stupňů, přes den by rtuť teploměru neměla překročit bod mrazu a místy dojde i na sněhové přeháňky.  

A výhled do budoucna? 
Přístí týden by mělo být převážně oblačno, přechodně až polojasno, sem tam se sněhovými přeháňkami, v nížinách postupně i smíšenými. Ranní teploty -4 až -11 °C. Denní -4 až +1 °C. 

V týdnu od 21. února by mělo být podle Českého hydrometeorologického ústavu oblačno, místy s přeháňkami, většinou dešťovými, od vyšších poloh sněhovými. Ke konci období polojasno. Nejnižší noční teploty -1 až -7 °C, na konci období na sněhové pokrývce kolem -10 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až 5 °C, později až 8 °C.

Pokud se už těšíte na jaro a říkáte si, že ten měsíc nebo dva ještě přečkáte, potom můžete současné počasí využít k hubnutí. Podle Dagmar Honsové z Meteopressu, nám s ubýtkem váhy může pomoc i počasí. Jedna kapitola meteorologie se totiž zabývá tzv. refrigerací, kterou rozumíme množství tepla, které vydáváme na udržení tělesné teploty. Pokud jste v prostředí, kde se cítíte příjemně, potom je ztráta energie refrigerací téměř nulová. Naopak pokud jste v místnosti, kde se netopí nebo je naopak přetopená, potom musí tělo vydat daleko větší energii. Možná to zní paradoxně, že v přetopené místnosti musíme vydávat energii, ale je tomu tak. Energii spotřebováváme na produkci potu, který nás při svém odpařování z kůže ochlazuje. 

Významnou roli při ochlazování hraje také proudění větru. ,,Pokud rychlost větru dosahuje alespoň 8 m/s, vnímáme okolní teplotu jako výrazně nižší než ve skutečnosti ukazuje teploměr. A to je opět jeden z projevů působení refrigerace na naše tělo.Pokud si tyto podmínky přeneseme do venkovního prostoru, pak platí, že procházka při chladnějším a větrném počasí nebo naopak při teplotách nad 28 °C nás stojí více energie než ta samá cesta při 20 °C. Pro vaši představu – při hodině a půl dlouhé procházce ve větru refrigerace zvýší váš energetický výdej přibližně o 400-450 kilojoulů, tedy o jeden malý bílý jogurt," tvrdí meteoroložka Dagmar Honsová. 

FOTO:QAP.CZ

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT