31.05.2025 20:06
Na Plzeňsku proběhla jízda historických vozidel
Podívejte se na fotky
31.05.2025 20:06
Podívejte se na fotky
31.05.2025 13:28
31.05.2025 8:40 31.05.2025 11:53
Až na polovinu mohou klesnout Vaše náklady na pohonné hmoty, když začnete jezdit na plyn. Jsou firmy, které dokáží přestavět třeba i Hammera.
Ceny pohonných hmot stále stoupají. Možností, jak jezdit a nezruinovat rodinnou kasu, je například přestavba automobilu na LPG pohon. Náklady se Vám pak sníží až o polovinu. S každým zdražením benzinu se proto dveře prakticky ´netrhnou´ třeba ve Vochově na Plzeňsku. Firma Wapos tu totiž provádí přestavby automobilů na LPG pohon.
"Ten rozdíl v nákladech na provoz je značný, kolem 50% oproti benzinu," uvedl majitel Waposu Miloš Pokorný s tím, že starší auto, například Škodu Felicia lze přestavit do 20 tisíc korun, Škodu Fabia a Octavia za 28 až 30 tisíc korun. "Investice do přestavby se začne vracet rychle. Řeknu to jednoduše, když dáte za přestavbu 20 tisíc korun, šetříte korunu na kilometr při prvních 20 tisících najetých kilometrech a pak už jezdíte za polovic!"
Samotná přestavba auta trvá jeden až dva dny a že jezdíte na plyn, prakticky nepoznáte. "Jízdní vlastnosti auta se nemění, plyn cítit není a ještě je auto na plyn mnohem bezpečnější. Když začne hořet, benzin exploduje, plyn ovšem vyhoří a nebouchne," vysvětlil Pokorný a pokračoval: "Dnes už není pravdou ani to, že plynová nádrž zabírá prostor v autě. Většinou se dává místo rezervy. Vejde se do ní tak 40 litrů, na kterých ujedete 400 až 450 kilometrů."
S přestavbami aut na LPG pohon začal Wapos v roce 1993. Za tu dobu má spoustu spokojených zákazníků. "Uděláme tak 150 až 200 aut ročně. Dříve s tím měli zákazníci spoustu běhání kvůli různým povolením, dnes už se to dělá takzvanou hromadnou přestavbou, kdy si zákazník jen zkontroluje, zda má platnou technickou prohlídku a po montáži si zajde pro malý techničák, kam se zapíše alternativní pohon. Vše ostatní zařídíme my!"
Co je ve Waposu nového?
Palivem budoucnosti se může stát CNG – zemní plyn, který je ještě ekologičtější než LPG. I na něj si můžete nechat auto předělat ve Waposu. "Přestavby na CNG se začínají rozbíhat, zatím je trochu brzdí to, že se nedá CNG koupit na tolika stanicích, to byl ale v počátcích problém i u LPG," řekl Pokorný.
Kromě aut, která vídáme na evropských silnicích běžně, předělávali lidé ve Waposu i auta dovezená z jiných kontinentů. "Jedním z největších byl Hammer. Předělat sedá v podstatě každé benzinové auto. V poslední době začínají mít zájem i majitelé FSI, tedy aut s takzvaným přímým vstřikováním," prozradil Pokorný.
A další výhody aut na plyn?
V dnešní době, kdy se lidé i firmy snaží co nejvíce šetřit, není zanedbatelná žádná úspora. "Firmy, které mají auto plyn, za něj nemusí platit silniční daň," poznamenal majitel Waposu. "Sami máme všechna auta na plyn. Jedno zákazníkům dokonce půjčujeme, když si u nás auto nechávají předělávat."
Firmu Wapos, která se dále zabývá také prodejem, opravami a servisem vysokotlakých zařízení, vysavačů pro průmysl a domácnosti i čističů koberců a podlahových mycích strojů, najdete ve Vochově č.p. 22 na Plzeňsku, při silnici na Stříbro hned za Křimicemi.
Funguje zde pochopitelně čerpací stanice LPG a CNG, a to od pondělí do pátku od 7 do 18 hodin.
Více najdete na www.wapos.cz, a informace získáte také na wapos@wapos.cz nebo na tel. 377 822 510.