Srážek aut s lesní zvěří přibývá! Škody mohou jít do desítek tisíc

26.09.2014 7:14     26.09.2014 8:09

Páteční ráno bylo v regionu ve znamení nehod. Ve většině případů se jednalo o srážky aut s lesní zvěří. Škody po střetu se zvířetem mohou skončit vysokými škodami. Nechat si sraženého divočáka by mohlo vyjít draho!

Hromadná nehoda D5 (8)

Nehody, při kterých auto srazí lesní zvěř, v poslední době přibývají. Jen během pátečního rána se řešily takové nehody na severním Plzeňsku, Tachovsku i na Domažlicku a sražený srnec ležel dokonce v Křimicích v Plzni. Policie před podobnými nehodami varuje, na podzim jich totiž nebezpečně přibývá.

Kvůli sraženému lesnímu zvířeti museli vyjíždět v pátek ráno například policisté na severním pPlzeňsku, kde nehoda blokovala hlavní tah I/20 u Úněšova. Obdobná nehoda se řešila i na Tachovsku u Černošína nebo například na Domažlicku u obce Chocomyšl. Nejen odlehlé silnice a lesní úseky se ale mohou stát dějištěm podobné nehody. Sražený srnec například  v pátek ráno ležel i u Křimic v Plzni. 

"V souvislosti s příchodem podzimního období každoročně přibývá množství nehod, při kterých dochází ke střetu vozidla s lesní zvěří. V současné době přijímají policisté dopravního inspektorátu oznámení o střetu se zvěří nejméně dvakrát týdně. Proto apelujeme na řidiče, aby v tomto období  při průjezdu lesními a polními úseky, ale samozřejmě nejen tam, počítali s tím, že se v blízkosti silnic může pohybovat zvěř," říká mluvčí policie Dagmar Brožová.

Řidiči by měli podle dopravních expertů v rizikových úsecích pohyb zvěře předvídat a měli by být připravení. Paradoxně v souvislosti s takovými střety je nejlepší srazit se se zvířetem čelně. Rychlé snahy vyhnout se zvířeti velmi často končí nárazem do stromu a většinou i zdravotními následky.

"Tuto skutečnost je třeba předvídat, a proto je třeba přizpůsobit rychlost jízdy tak, aby byl řidič schopen včas zabrzdit a zastavit své vozidlo v okamžiku, kdy se mu před vozidlem objeví srnec, divoké prase nebo jiná zvěř, a předejít tak srážce. Úseky silnic, kde se zvěř pohybuje, jsou také označeny výstražnými dopravními značkami Zvěř. Těmto značkám by jistě řidiči měli v tomto období ve zvýšené míře věnovat pozornost," dodává mluvčí policie. Srážka například s divočákem se v mnohých případech dá dokonce přirovnat k nárazu do zdi a škody na autě se mohou vyšplhat opravdu hodně vysoko.

I po střetu se zvířetem se musí volat policie! Nechat si sražené zvíře může být pytláctví!

Hned z několika důvodů je nutné po střetu s lesní zvěří volat policii. A to nejen proto, že to mnohdy pomůže v jednání s pojišťovnou ohledně hrazení škod. "Pokud ke střetu se zvěří přece jenom dojde, má řidič povinnost tuto dopravní nehodu oznámit policii. Usmrcením zvířete vznikla škoda na majetku příslušného mysliveckého sdružení. I z tohoto důvodu je třeba policii kontaktovat," vysvětluje mluvčí policie.

A rada na závěr: sraženého divočáka nebo srnku si rozhodně na guláš domů nevozte. Jednalo by se v podstatě o pytláctví a to může vynést minimálně hodně vysokou pokutu.

FOTO: ilustrační

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT