Bavorský Pasov – za pár korun vlakem na soutok tří řek

02.04.2013 19:01

Přemýšlíte, kam na výlet, abyste poznali krásu cizích krajů a přitom nemuseli sáhnout hluboko do kapsy? Zkuste bavorský Pasov! Dostanete se sem za pár korun vlakem a město vás okouzlí!

IMG_0017
a (3)a (9)a (17)a (18)IMG_0004IMG_0007IMG_0017IMG_0021IMG_0023IMG_0024IMG_0039IMG_0041IMG_0045

Rádi byste vyrazili někam na výlet a přitom nemuseli sáhnout hluboko do kapsy? Zkuste bavorský Pasov! Vlakem se tam dostanete pohodlně za méně než tři stovky a město samotné vám doslova vezme dech.

Po cestě z Plzně vás čeká sice hned několik přestupů, ale spoje na sebe bez výjimky navazují a nikde nečekáte déle než půl hodiny. Pokud si koupíte na mezinárodní pokladně celodenní regionální jízdenku Plzeňský region + Německo, vyjde vám cesta na 275 korun.

Místo, kde naleznete největší chrámové varhany na světě, kde byl sepsán středověký hrdinský epos a kde to hýří studentským životem – to je Pasov. Pasov vám učaruje, některé možná inspiruje. Vždyť Pasov je místem, kde byl sepsán středověký hrdinský epos Píseň o Nibelunzích.

Kouzlo Pasova na každém rohu

Pasov jako město nikdy příliš nestrádal. Měl výhodnou polohu na dunajské cestě, a tak byl dopravním uzlem, který spojoval sever s jihem a východ se západem. Ve středověku Pasovem procházela Zlatá stezka, která přinášela život celým rozsáhlým oblastem sousedících středověkých států.

Dodnes je Pasov vyhledávaným cílem turistů a to především díky své malebnosti. Není to město, kam by stálo za to se hnát kvůli architektonickým památkám, i když jich zde není málo. Je to město, kam stojí za to se vypravit za atmosférou, projít si malebné uličky, posedět v jedné z řady hospůdek, nebo se proplout po Dunaji.

Soutok tří řek a pasovský hrad

Vyhledávaný je ve městě především cíp, kde se slévají tři pasovské řeky – modrý Dunaj, zelený Inn a černý Illz. Můžete tady sedět hodiny na lavičce s parkem za zády a užívat si ten pohled.

Inn vypadá jako nejmohutnější ze tří řek, ale ve skutečnosti je to tím, že má hloubku ani ne dva metry. Největší hloubku má Dunaj, který tak opouští město trojbarevný.

Krásný pohled na soutok je také z Horního hradu. Když se po cestě nahoru na hrad zadíváte, zaměřte se především na okna. Reálná jsou totiž jen některá, zbylá jsou povedenou malbou. A když se vyšplháte na hrad, stojí za to navštívit hradní restauraci a dát si zde zaslouženou kávu a apfelstrudel. Domluvit se domluvíte, i pokud nevládnete němčinou. Valná část obsluhy zde mluví česky.

Největší chrámové varhany a Pasovský blb opodál

Co si určitě nenechte ujít, to jsou varhany. Dóm sv. Štěpána se honosí vedle okázalé výzdoby také největšími chrámovými varhany biskupského světa.

Na menší – větší kuriozitu narazíte hned nedaleko dómu. Na hradbě tady trůní hlava Pasovského blba. Naleznete ho v uličce před náměstím Domplatz. O původu Pasovského blba (der Passauer Tölpel) se příliš neví, možná byl součástí nějakého chrámového patrona, nebo se jedná o kamennou konzoli ze západního štítu dómu, která se zřítila nebo byla poškozena požárem.

Pasov si zamilovali mnozí světoví velikáni

Pasov si zamilujete. Někdo na první pohled, jiný na první pivo, někdo na první plavbu. Klid ulic se vám až vpíjí do žil. Pasov si zamilovala i Sisi nebo Michail Gorbačov. Oba ve své době nocovali v místním domu U Divokého muže.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT