15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Na Křížovém vrchu nedaleko Chotěšova najdete i tzv. dobíjecí místo
Na Křížovém vrchu nedaleko Chotěšova je od roku 2004 přístupná nově zrekonstruovaná rozhledna. Za kostelem pak najdete místo, kde si můžete tzv. dobít baterky, jak tvrdí senzibilové.
Ve výšce necelých 500 metrů se nedaleko obcí Černotín a Chotěšov pyšně tyčí Křížový vrch, v dřívějších dobách označovaný také jako Vrabina.
Ten se obzvláště nyní, když se blíží jaro a sluníčko vykoukne zpoza mraků, stává oblíbeným cílem turistických a cyklistických výprav.
Cestou na Křížový vrch si mohou turisté mimo jiné projít také naučnou stezku Příroda a lidé.
Dobíjecí místo za kostelem
Někteří se na Křížový vrch chodí také takzvaně dobíjet. Za kostelem se údajně nachází neobvyklé místo, které je označeno kamenem a dle tvrzení senzibilů se zde vyskytuje silný tok energie, který může člověk využít k tzv. dobíjení a načerpání této energie. Jestli na tom je něco pravdy, to necháme na vašem vlastním vyzkoušení a posouzení.
Zázrak Křížového vrchu
Na vrcholu stával dříve dřevěný kříž, na němž bylo vyřezané Kristovo tělo v životní velikosti. Tvrdí se, že v srpnu roku 1746 se na tomto místě stal zázrak, kdy se kříž za přítomnosti celé řady svědků obrátil.
V roce 1755 byl na vrchu dostavěn poutní chrám. Ten zde dal zřídit chotětovský probošt Schmiedl, přičemž při kopání se narazilo na staré zdivo, lidské kosti a další zajímavé nálezy, které dokazovaly původní osídlení oblasti. Zázračný kříž byl umístěn na vyvýšeném oltáři, ke kterému vedlo 18 mramorových schodů s ostatky svatých.
Vystavěn zde byl také hostinec s noclehárnou pro poutníky. Léta sem putovaly zástupy věřících až z Bavorska, aby na tomto poutním místě vykonaly pobožnost. Cesta byla označována jako křížová a lemována byla sochami svatých.
Po zrušení chotětovského kláštera byl však v polovině 18. století chrám zbourán a na místě vyrostl kostel až v roce 1862. K tomu byla téměř o sto let později přistavěna vyhlídková věž.
Vojáci Křížový vrch zanechali v dezolátním stavu
Místo poznamenal neblaze především pobyt vojáků. Ti prostor zabrali v roce 1967 a téměř jej zdevastovali. Armáda místo opustila v roce 1995 v dezolátním stavu. V následujících letech se místu nedostávalo téměř žádné péče a stalo se cílem vandalů.
Rekonstruovaná rozhledna je nyní opět přístupná
Až v roce 2004 se společnou finanční podporou okolních obcí podařilo kompletně opravit a veřejnosti zpřístupnit rozhlednu. Ta je nyní přístupná v turistické sezóně od dubna až do října.