15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Nového hávu se dočkala nejstarší naučná stezka na Šumavě
Jedna z našich nejstarších naučných stezek, Medvědí stezka na Šumavě, se dočkala obnovy. Zdobí ji nové informační panely a přístupná jsou také dosud skrytá zastavení.
Na celé Šumavě se můžeme projít po více než dvaceti naučných stezkách. Tou nejstarší na Šumavě a zároveň druhou nejstarší v celé České republice je Medvědí stezka v jižní části Šumavy, na které v letošním roce Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava obnovila informační panely.
"Záměrem rekonstrukce stezky bylo kromě obnovy stávajících panelů také doplnění označení dalších skalních útvarů podle původního průvodce, vydaného v roce 1967. Po letech tak návštěvníci uvidí například Dračí tlamu, která se donedávna skrývala za větvemi stromů a keřů. Tato skála svou dračí podobu ukazuje hlavně v zimě, kdy jí díky odtávajícímu sněhu a mrazu narostou ostré zuby v podobě rampouchů," vysvětluje Markéta Rudlová z odboru řízení projektů ze Správy NP a CHKO Šumava.
Od vybudování stezky, jež je vůbec první naučnou stezkou na jihu Čech a druhou nejstarší v celé České republice, uplynulo letos již 48 let. Stezka ale není jen o skalních útvarech, jako třeba Kaple, Hřib nebo Viklan. Prochází několika úseky smíšeného lesa a místy i nádherného přirozeného zmlazení jedle. V Jeleních Vrších nemůže uniknout pozornosti významné technické dílo - Schwarzenberský plavební kanál s 419 m dlouhým tunelem. Součástí plavebního systému bylo i uměle vybudované Jelení jezírko.
"Stezka je přístupná celoročně, můžete ji tedy navštívit ještě letos. Je určena výhradně pro pěší návštěvníky, pouze v zimě za dobrých sněhových podmínek je v úseku Jelení Vrchy - Černý Kříž lyžařská trasa. Celá stezka z Ovesné přes Jelení Vrchy do Černého Kříže měří 15 km. Nejnáročnější, ale zároveň nejkrásnější úsek, leží mezi Ovesnou a Jelením jezírkem. Právě zde se nachází četné skalní útvary vzniklé zvětráváním žuly," doplňuje mluvčí Správy NP a CHKO Šumava Jan Dvořák.
FOTO: ilustrační