11.12.2024 8:45
10.12.2024 13:41
V Plzni se pokračuje v opravách radnice – FOTKY
10.12.2024 10:53
Vyprodáno! Prodej stromků u Košináře skončil za pouhých 5 dní
O krásách Kosího potoka vyprávěl Miroslav Trégler - FOTKY!
Kde pramení Kosí potok, jak je vlastně dlouhý a kam se vlévá? To a ještě mnoho dalších zajímavostí se mohli lidí dozvědět na páteční přednášce Miroslava Tréglera v černošínském Motorestu Vlčák.
V přísálí motorestu se v pátek večer konala přednáška o Kosím potoce. Tu slovem i obrazovou přílohou vedl autor mnoha přírodních publikací Miroslav Trégler z Plané.
Účastníkům představil téměř padesátikilometrový úsek Kosího potoku od jeho pramene pod Dylení až po ústí do řeky Mže. „Velmi mě potěšila účast a také zájem s otázkami z publika. Připravil jsem si si video prezentaci, takže bylo možné vidět různá místa a zákoutí, ukázal jsem také stavby z okolí potoka, kostely i kapličky,“ uvedl přednášející Miroslav Trégler.
Ze Sytna přijel i Milan Veber. „Pro mě to byla poutavá přednáška, dozvěděl jsme se mnoho zajímavostí, o kterých jsem vůbec nevěděl. Za takové akce o přírodě moc děkuji pořadatelům a těším se na příště,“ uvedl Veber.
Krásy kolem Kosího potoka na Tachovsku můžete obdivovat během celého roku.
Kosí potok pramení pod vrchem Dyleň v Českém lese. Před lety vznikla nedaleko obce Caltova (u Černošína) také naučná stezka, která má 8 kilometrů. Na několika místech najdete informační panely, které vám ukážou zajímavosti z okolí, popisují lesní společenstva, hospodaření na loukách, kde kvetou chráněné vstavače, prstnatce májové a další chráněné druhy.
Louky jsou domovem řady bezobratlovců, motýlů, pavouků, měkkýšů, ploštic, za zmínku jistě stojí stojí motýl batolec duhový, který se pyšní fialovou barvou a dnes už patří mezi ohrožené druhy.
Na březích potoka jsou úseky s kyprými a na minerály bohatými půdami. Cestou potkáte také zbytky obvodových zdí mlýnů a náhonů (Tomšův, Křínovský), ale také budovu bývalé papírny, kde najdete dva pomníčky. Jeden, který je v zahradě, připomíná nešťastnou smrt mlynářovy dcera Sofie.
Hezkým místem je také skála zvaná Čertovka. Dnes ji lidé využívají k horolezení a i k té se váže smutná historie, v roce 1979 zde zemřel učitel z Plané, který právě skálu často jako horolezec využíval.
Foto: Martina Sihelská