Regionální potraviny na ITEPu bodovaly

27.10.2010 18:00

Krchlebský koláč, Šumaváček, jablko Julia, Dobřanský Sekáč, Pstruh uzený či Kuřecí dětské párky bez E. To jsou Regionální potraviny Plzeňského kraje, které zabodovaly u návštěvníků letošního Veletrhu cestovního ruchu ITEP v Plzni. Že jste o nich zatím neslyšeli? Velká chyba!

IMG_9115
IMG_9115Soutěž Regionální potravina Plzeňského kraje vyhlásil na Chodských slavnostech v Domažlicích prezident ČR Václav Klaus a všechny potraviny také ochutnalVítězka Hana Konopíková, která se svou rodinou vyrábí Krchlebské koláčeKrchlebský koláčŠumaváčekDobřanský SekáčJablko JuliaPstruh uzený, filet s kůžíKuřecí dětské párky bez E

Rekordní návštěvnost zaznamenal letošní Veletrh cestovního ruchu ITEP, který se minulý týden konal v DK Inwest v Plzni. Krajský úřad Plzeňského kraje, který veletrh pořádal, oznámil, že jej letos navštívilo více než 12 tisíc lidí. Jedním z lákadel, která mohli návštěvníci na ITEPu najít, byly také Regionální potraviny Plzeňského kraje.

Vůbec poprvé se letos v Plzeňském kraji uskutečnila soutěž Regionální potravina, kterou vyhlásilo ministerstvo zemědělství. Mezi 116 přihlášenými výrobky od 25 výrobců byly v šesti kategoriích vybráni vítězové, které mohli ochutnat také návštěvníci Veletrhu cestovního ruchu ITEP. Dobroty, které ocenění Regionální potravina Plzeňského kraje získaly, pak můžete běžně zařadit na svůj jídelníček. Které to jsou?

Krchlebský koláč

Sladká dobrota z Chodska, kterou se svou rodinou vyrábí Hana Konopíková z Krchleb už od roku 1990, se stala také Potravinou roku Plzeňského kraje. Kynutý koláč s velkým množstvím tvarohu, máku, povidel a smetany připravuje podle tradiční receptury našich babiček. Koláče paní Konopíkové ovšem nezískaly jediné ocenění, už v roce 2007 byla paní Hana stříbrným Živnostníkem roku. Její koláče už znají lidé široko daleko nejen za hranicemi domažlického okresu, ale i Plzeňského kraje.

Šumaváček

Lahodný tvarohovo-smetanový krém neobsahuje žádné konzervační látky a je vyráběn podle tradiční receptury v Minimlékárně JOMA Josefa Martínka v Dolní Lhotě na Klatovsku.

Dobřanský Sekáč

Jediným tekutým zástupcem v šestici oceněných potravin je světlé sedmnáctistupňové pivo z Pivovaru Modrá hvězda v Dobřanech. Pivo z žateckého chmele vyrábí pivovar podle klasické české receptury a nechává je zrát 50 dní.

 

Jablko Julia

V ovocných sadech na Nezvěsticku roste nejlepší plzeňská odrůda jablek, a to jablko Julia. Pokud máte rádi ovoce, dostane Vás Julia svou sladce kyselou chutí. Na svá jablka mohou být ve společnosti Alimex Nezvěstice právem pyšní.

Pstruh uzený

Do Klatov putovalo ocenění za Pstruha uzeného, filet s kůží. Vykostěný a na bukovém dřevu vyuzený pstruh pochází ze šumavských vod a je pro milovníky rybího masa neodolatelnou pochotkou. Neobsahuje žádná barviva ani konzervační látky, takže se Vám díky Zpracovně ryb Klatovy dostane na stůl skutečně to nejlepší ze Šumavy.

Kuřecí dětské párky bez E

To, že i uzeniny, můžete bez obav dopřát svým dětem, dokazují Kuřecí dětské párky bez E. Jak název napovídá, neobsahuje výrobek z Drůbežářského závodu Klatovy žádné chemické přísady, konzervanty ani barviva. Naopak si pochutnáte na párcích s vysokým podílem kvalitního kuřecího masa, ano i Vy, nejen Vaše děti!

Takže, dobrou chuť a už nyní můžete hádat, které potraviny z našeho regionu získají ocenění a právo označit se značkou Regionální potravina Plzeňského kraje! Více o nich najdete i na webu www.turisturaj.cz.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT