13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Rekonstrukce infocentra na Kvildě vyšla na 17 milionů, středisko je znovu otevřeno
Lesní palouk, kulíšek v dutém stromě, mraveniště pro děti i moderní 3D film – takové je nově otevřené a zrekonstruované informační středisko na Kvildě. Rekonstrukce přišla na 17 milionů korun.
Informační středisko Správy NP a CHKO Šumava na Kvildě se po třech měsících opět otevírá všem turistům. Prošlo rozsáhlou rekonstrukcí za 17 milionů korun včetně DPH.
Infocentrum se změnilo od základu. Rekonstrukce trvala 110 dní, zavřeno bylo od 3. září. Návštěvníci se teď mohou těšit na zbrusu novou moderní expozici věnovanou horskému lesu, promítací sál i knihovnu.
„Návštěvnické prostory už dlouhá léta neodpovídaly tomu, jaká je po nich poptávka, byly zkrátka moc malé. Byla tu i okoukaná expozice. Teď návštěvníkům nabídneme kvalitní informace a podívanou představující standard, na který jsme si zvykli všude v Evropě," popisuje Dana Zývalová, vedoucí Informačního střediska na Kvildě.
Středisko na Kvildě patří k nejnavštěvovanějším v Čechách. Až do září sem zavítalo 65 tisíc lidí. V loňském roce přišlo více než než 75 tisíc lidí. „To je údaj, který z tohoto střediska dělá bezkonkurenčně nejnavštěvovanější íčko ze všech národních parků v celé České republice. Až za Kvildou je informační středisko v Harrachově, nebo Dům Českého Švýcarska, kam každý rok přijde zhruba 35 tisíc lidí," srovnává Matyáš Vitík, mluvčí Ministerstva životního prostředí České republiky.
Na co se mohou návštěvníci nově těšit?
Středisko nově láká na velký promítací sál se studovnou a knihovnou v prvním patře. V přízemí je prostor pro zcela novou expozici s těmi nejmodernějšími prvky. Ta bude tematicky věnována horskému lesu. „Jedna část bude zaměřená na způsob hospodaření, kdy se les nechává svému přirozenému vývoji a druhá na způsob, kdy vývoj člověk vývoj lesa usměrňuje. Chceme těm, co navštíví Šumavu vysvětlit, že neexistuje jen jedna možnost. Oba způsoby fungují na území parku současně a mají zde své místo a opodstatnění," vysvětluje Václav Hřebek, vedoucí územního pracoviště Borová Lada Správy NP a CHKO Šumava, který se podílel na přípravě projektu rekonstrukce.
Zajímavé jsou i obrazové efekty promítané v různých částech informačního střediska na stěny a na podlahu. „Využili jsme při nich ty nejmodernější technické prostředky," prozrazuje Hřebek.
Íčko láká i na virtuální model Šumavy...
Mezi lákadla patří i virtuální model Šumavy na velké dotykové obrazovce. Na ní je možné rozkliknout zhruba 30 míst s detailním popisem, fotografiemi a krátkými videosekvencemi. Nechybí ani klasická turistická mapa celé Šumavy.
Součástí je i odpočinková zóna ve formě lesního palouku, ze kterého může návštěvník pozorovat nasvětlenou oblohu se siluetami ptáků, ale i rozmanitý život v horském lese. „Děti si přijdou na své při dobrodružné prohlídce modelu mraveniště a s kulíškem nejmenším nahlédnou do dutého stromu," popisuje Hřebek.
Děti se mohou těšit na 3D film...
Z původní expozice zůstaly jen modely lesních disturbancí využívající efektu polopropustných zrcadel a několik vycpanin.
„Z části prvního patra je promítací místnost pro 45 lidí. Budeme zde promítat filmy tematicky zaměřené na Šumavu, pro děti i dospělé. K vidění tu brzy bude také zbrusu nový 3D film, který se právě natáčí a je věnován horskému lesu," uzavírá Dana Zývalová.
Expozice za 12 milionů....
Oprava informačního střediska vyšla na více než 17 milionů korun s DPH. Stavební práce stály zhruba 5 milionů korun, na 12 milionů vyjde nová expozice. 90% hradí Státní fond životního prostředí, 10% procent zaplatí Správa NP a CHKO Šumava. „Pro letošek se jedná o největší investiční akci na všech informačních střediscích správy parku," uvádí mluvčí Národního parku Pavel Pechoušek.