15.12.2024 8:29
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
Šumava chystá nový projekt na záchranu tetřívků
Z výsledků monitoringu tetřívků na šumavském území je evidentní jejich pozvolný pokles. Na Šumavě tak připravují ve spolupráci se zahraničními odborníky nový záchranný program.
Na Šumavě proběhl dosud nejkomplexnější monitoring tetřívků, kteří patří mezi šumavské nejohroženější živočichy. Výsledné zjištění není pozitivní, počet tetřívků oproti výsledkům minulého sčítání klesl, a tak Správa NP a CHKO Šumava plánuje záchranný program.
Počty tetřívků monitorují vědečtí pracovníci Správy NP a CHKO Šumava každý rok. V takovém rozsahu, takto komplexně a zodpovědně, navíc v jeden den se sčítání dělalo na území Národního parku Šumava vůbec poprvé.
"Doposud se sčítalo na známých tokaništích, pouze s omezeným počtem pozorovatelů. Mohlo se tak stát, že ne všichni ptáci byli zaznamenáni. Letos jsme proto pozvali desítky specialistů, aby došlo k vyloučení chyb při sčítání například přeletem na jiné tokaniště," říká Vlastimil Novák, zaměstnanec odboru ochrany přírody Správy NP a CHKO Šumava.
Na Šumavě se stavy tetřívka dlouhodobě snižují od 70. let minulého století. Mezi nejzávažnější faktory způsobující jejich úbytek pravděpodobně patří predace, změna způsobu hospodaření v biotopech tetřívka, kdy tyto biotopy postupně zarůstají a vytváří tak kromě jiného i kryt pro predátory.
"Jeho snižující se počty jsou již alarmující. Letos jsme nechtěli při sčítání tetřívků vynechat ani jednoho ptáka a proto jsme ve spolupráci s odborníky například z České ornitologické společnosti zorganizovali velké a plošné sčítání. Chceme pracovat pouze s exaktními daty," uvádí Miroslav Böhm, náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava pro ochranu přírody.
Cílem záchranného programu bude posílení populace tetřívka obecného na Šumavě. Záchranný program by měl být připravován ve spolupráci se zahraničními odborníky z Rakouska a Národního parku Bavorský les.
"Vše je v počátcích a my se snažíme promýšlet různé varianty, jak navýšit počet tetřívků na Šumavě. Zjišťujeme, která možnost bude pro Šumavu ideální. Musíme se zaměřit na tetřívčí biotopy a hlavně na systematické snížení počtu jeho predátorů," uvádí Pavel Pechoušek, tiskový mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.