13.12.2024 9:22
12.12.2024 21:30
Viktorka doma prohrála s Manchesterem United 1:2
12.12.2024 18:57
Víkend je opět tady! Kam vyrazit za zábavou v Plzni a Plzeňském kraji?
Šumavský Mouřenec zve o víkendu na česko-německou bohoslužbu a do nově vybudovaného muzea
Sobotní mší začíná tradiční cyklus akcí "Léto na Mouřenci". Od května do září mohou lidé přicházet do kostela na bohoslužby, koncerty nebo přednášky.
Česko-německou bohoslužbou začíná o víkendu letní sezona v šumavském kostele sv. Mořice na Mouřenci nad Annínem.
Mši bude v sobotu 16. května od 14 hodin sloužit kněz Tomas van Zavrel. Součástí slavnosti bude i otevření nového muzea, které vzniká v prostorách sakristie a v oratoři nad ní. Pro návštěvníky je připravena i krátká komentovaná prohlídka kostela a kostnice.
I tentokrát se na tradiční květnovou bohoslužbu chystají desítky německých rodáků, kteří po válce odešli do odsunu a po roce 1989 nechali zdevastovaný kostel opravit. "Už více než 20 let se na Mouřenci potkávají lidé z obou stran hranice. Společně se modlí, zpívají, povídají si. To místo lidi spojuje. I tak můžeme hojit rány z minulosti," říká mouřenecký kněz Tomas van Zavrel.
Právě minulost 800 let starého kostela připomene malá muzejní expozice, která vznikla v prostorách sakristie a oratoře. "Mouřenec v současné době žije. Navštěvují ho tisíce lidí, konají se tu koncerty a další akce. Nemůžeme ale zapomínat na historii. Kostel postavili naši předci a naši přátelé ho v 90. letech opravili a zachránili před zkázou. I to ukáže nová expozice," říká Hans Hermann Kaiser, předseda německého Podpůrného spolku svatého Mořice.
Nové muzeum bude poprvé k vidění právě tuto sobotu. "O malé expozici, která představí světlé i tmavé kapitoly v historii Mouřence, jsem přemýšlel skoro dva roky. Především díky pateru Tomasovi, Heleně Pekárkové, Janě Kadlecové a německým přátelům z Podpůrného spolku svatého Mořice v čele s čestným předsedou Karlem Suchym se nám podařilo muzeum vybudovat. Součástí expozice jsou historické fotografie, dokumenty a vzácné artefakty. Prostory poslouží i jako malá studovna a bude tady možné vyslechnout ze záznamu vzpomínky pamětníků a zhlédnout unikátní videozáznamy z historie kostela," říká průvodce a člen týmu Přátelé Mouřence Lukáš Milota.
Během česko-německé bohoslužby bude na kostele vlát nový prapor obce Dlouhá Ves. Jeho součástí je i kopí svatého Mořice. "Obec Dlouhá Ves se hrdě přihlásila k Mouřenci – nejstarší dochované křesťanské stavbě na území naší obce," připomněla starostka Ivana Vítovcová.