03.06.2025 14:36
03.06.2025 12:10
Co si přejí obyvatelé Trojky? Výsledky hlasování v participativním rozpočtu jsou tu
02.06.2025 13:10
Plzeňská teplárenská ukončila topnou sezonu
TIP NA VÝLET: Monumentální torzo kaple u Lorety na Klatovsku
Monumentální torzo čtyřboké patrové barokní kaple sv. Jana Nepomuckého najdete v lese u vesničky Loreta nedaleko Klatov. Kaple už je ponechána zkáze dlouhá léta, pár let má ale unikátní podlahu.
Malá vesnička Loreta je částí obce Týnec u Klatov. Kaple se nachází zhruba 1 km od Lorety.
Kaple byla postavena roku 1730, zkáze je ponechána už od roku 1790. Před druhou světovou válkou byla ještě kaple využívána jako rozhledna.
Dnes už je z kaple pouze torzo, dochovaly se jen obvodové zdi a na místě tehdejší kupole se návštěvníkům otevře veliký kruhový otvor, krásná podívaná do nebe.
Opuštěnou zříceninu kaple před několika lety ozvláštnila studentka Kristýna Kužvartová. Ve zchátralém objektu vytvořila v roce 2013 zcela unikátní zvlněnou podlahu ze zhruba sedmi tisícovek starých cihel.
Ve zchátralé kapli tak budete obdivovat netypickou podlahu, která je zvlněná jako vodní hladina, do níž spadla obří kapka vody. Podlaha dostala název Kapka aneb hladina hloubky, vznikla v rámci projektu Zaniklé a ohrožené kostely.
Nejkratší cesta ke kapli vede z Lorety (žlutá turistická značka 1 km). Po žluté můžete vyjít už z Klatov, tato trasa je dlouhá cca 7 km a vede rovněž přes Loretu. Z opačné strany se ke kapli dostanete z Týnce (1,5 km).
Nedaleko kaple se nachází soustava rybníků, jde o rezervaci vodního ptactva. Od kaple pokračujete po žluté směrem na Týnec.
foto: Milan Janoch