14.09.2024 8:58 14.09.2024 21:39
Řeky v Plzeňském kraji stoupají. Třetí stupeň je na Otavě
Řeky v Plzeňském kraji se během páteční noci výrazně zvedly. 3. stupeň už má Otava. Další řeky jsou na 2. stupni povodňové aktivity.
14.09.2024 8:58 14.09.2024 21:39
Řeky v Plzeňském kraji se během páteční noci výrazně zvedly. 3. stupeň už má Otava. Další řeky jsou na 2. stupni povodňové aktivity.
14.09.2024 17:05
Během srpna a září proběhlo na území Plzeňského kraje hned několik policejních kontrol, které se zaměřily na ubytovny, autobusy a firmy. Kolik cizinecká police zjistila přestupků, se dočtete v článku.
14.09.2024 13:30
Situace v souvislosti s velkou vodou je v Plzeňském kraji v rámci celé České republiky nejklidnější. Všechny složky IZS jsou ale v pohotovosti a hasiči jsou v terénu v zasažených oblastech.
Má Sedmihoří sedm vrcholků? Někdo říká i devět. Ale správně jich je jedenáct, jen jsou nižší, než ty ostatní. Zalesněnou krajinu Sedmihoří můžete projít po desetikilmetrové naučné stezce.
Pohoří tvoří tvar podkovy, je na dosah ruky a ačkoliv jsou hory zalesněné, najdete tam i místa s krásnými výhledy.
Sedmihoří se nachází na území stejnojmenné vrchoviny, a to mezi městy Bor a Horšovský Týn. Tvar hor se stáčí do půlkruhu a vytváří pomyslnou podkovu, jak říká Jan Pakosta, který žije nedaleko. "Je to krásný pohled na hory, tyčí se jako ňadra mladé dívky. Nejvyšší horou je Racovský vrch, který se tyčí do výše 619 metrů, hned za ním jmenujme Chlum, který je jen o deset metrů nižší. Všechno se dá obejít za jedno odpoledne, když máte čas a chuť," říká s úsměvem Pakosta, který rád okolí fotografuje.
Ale jde skutečně o sedm vrcholků? Ačkoliv název nás lehce zavádí na sedm vrcholů, ve skutečnosti je jich více. "Je jich údajně jedenáct, při čemž ale nejznámějšími je právě těch sedm, tedy Racovský vrch, Chlum, Vidický vrch, Rozsocha, Písečný, Křakovský a Rybniční vrch. Okrajové částí hor jsou v obležení zemědělských ploch a rybníků. Velkou zajímavostí jsou dobře viditelné formy zvětrávání žuly. Ostatně, hodně si lidé dočtou na informačních panelech tady v okolí," vysvětluje mladý fotograf Jan Pakosta.
Okolím vás opravdu dobře provede i poučí desetikilometrová naučná stezka. Ta na 14 informačních tabulích popisuje nejen geologii Sedmihoří, ale také historii a vše o okolní přírodě. Seznámíte se také s tamní vegetací, zvířenou, historií osídlení i s tradičními řemesly. Obdivovat můžete také skalní mísy, nebo místo zvané u Ručiček, kterému se váže legenda o usmíření dvou znesvářených sedláků.
Foto: Martina Sihelská