14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Vychází publikace Hrady, zámky a tvrze, které přežily rok 2000
Knížka "Hrady, zámky a tvrze, které přežily rok 2000, Plzeňský kraj" Vás zavede i k téměř zapomenutým památkám! Výjimečnou publikaci v knihkupectvích ovšem neseženete!
Na virtuální pulty přichází první knížka s uceleným přehledem všech hradů, zámků a tvrzí v Plzeňském kraji nazvaná Hrady, zámky a tvrze, které přežily rok 2000, Plzeňský kraj. Moc si v ní ale nepočtete, nabízí totiž výlučně fotografie, radu, jak se k památkám dostat a přehled těch, kteří je v průběhu staletí vlastnili!
Knížku Renaty Pourové vydalo nakladatelství AgAkcent za přispění Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad, který chce s její pomocí podpořit rozvoj cestovního ruchu v Plzeňském kraji. Jak? Představuje totiž i památky, o kterých drtivá většina veřejnosti nemá ani tušení. Někdy z nich totiž zbyly jen základy a samotná autorka přiznává, že rozhodujícím faktem pro zařazení památky do knížky byl: "...alespoň centimetr viditelný nad horizontem..." "Nejhůře se nám hledala tvrz Maleč u Kašperskýcho Hor. Z té už opravdu skoro nic nezůstalo a navíc tam byly polomy," prozradila Renata Porouvá, která s manželem procestovala poctivě celý Plzeňský kraj a někdy doslova metr po metru hledali pozůstatky zaniklých památek.
Proč vůbec knížka vznikla? "Jsme s manželem oba stavaři a k památkám máme silný vztah. Místa, která jsou notoricky známá, Kozel, Hluboká, může člověk navštívit dvakrát, třikrát a pak už ho to přestane bavit a rád třeba pozná něco, co není tak otřelé, co je neznámé a někdy i dobrodružné. Začali jsme ale postrádat podrobnější navigaci k takovým objektům a myšlenka něco takového dát dohromady vznikla někdy v roce 1998, kdy jsme objeli pár objektů, o kterých jsme tušili, že jsou a nevěděli jsme ani, jak vypadá a nakonec jsme zjistili, že je můžeme snadno zaměnit s nějakou vesnickou usedlostí," řekla autorka Renata Pourová s tím, že začali studovat knížky, které byly na trhu, historické mapy a sháněli informace i u místních nadšenců, kteří pátrali ve svém okolí. "Jsme z Českých Budějovic, takže jsme se nejprve věnovali Jihočeskému kraji. Katastr nebyl na internetu, museli jsme obejít katastrální úřady a celou knížku jsme připravovali osm let.
Po úspěchu ´jihočeské verze´ tedy nyní přichází na řadu i plzeňská, která nabízí ucelený pohled na téměř 500 zajímavých architektonických památek Plzeňského kraje a to stylem, jak je ještě neznáte!
V knihkupectvích ji nekoupíte!
Nákladem 7 tisíc kusů vydalo knihu nakladatelství AgAkcent a k dostání bude zatím jen přes internet a brzy v Infocentrech. "Publikace vyšla díky dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad, a to v tištěné i elektronické podobě. Velkou zajímavostí je, že kromě knihy je součástí projektu i společenská hra a praktická cestovní brožura GPS, která obsahuje jednoduché orientační mapy a seznam všech objektů z publikace. U každého objektu budou uvedeny souřadnice GPS, identifikační ikona, směrovník, informace o přístupnosti objektu a nejcharakterističtější fotografie," uvedl vydavatel Vlastimil Hájek s tím, že díky prodeji v Infocentrech a přes internet se podaří udržet u knížky nižší prodejní cenu 499 korun.
Kniha, společenská hra, cestovní brožura i DVD se dají objednat na webu www.hradyzamkytvrze.cz nebo přes infocentrum@kdyne.cz, info@agakcent.cz i na telefonu 379 413 555.