Na moře bych si vzal Pavla Horvátha, říká jachtař David Křížek

08.09.2010 5:59

Viktoriáni chtějí na nedělním zápase podporu fanoušlů a proto rozjeli projekt Naplníme stadion, přijď i ty. V rámci projektu podporují Viktorku různé osobnosti. jednou z nich je i jachtař David křížek, který se cítí být patriotem Plzně a fotbalu fandí.

David Křížek

David Křížek se závodnímu jachtingu věnuji od desíti let, ale jinak tento sport provozuje už odmalička. Za svou kariéru zatím získal dvaadvacet medailí na domácích mistrovstvích v různých lodních třídách, je členem Sector No Limits Teamu, sdružení nejextrémnějších sportovců světa, a celkem čtyřikrát přeplul Atlantický oceán. Jeho životním mottem pak je: Život je příliš krátký na malé cíle.

Jaký je současný obyčejný den Davida Křížka?
Vzhledem k tomu, že v poslední době mám velice málo času a domů přijíždím jenom na skok, jsou současné dny hektické. Jednak musím udělat přípravu na další regaty, ale také se věnuji fyzické přípravě a samozřejmě manželce.

Na jaký jachtařskému projekt se nyní nejvíce soustředíte?
Nyní se zabývám spíše adrenalinovými disciplínami, zejména katamaránům. Tomu jsem věnoval převážnou část letošní i minulé sezóny. Ale zároveň se snažím jezdit i velké lodě a s týmem Tři sestry se připravujeme na mistrovství světa, které proběhne v příštím roce na ostrově Ceres. Už letos se na to loď hodně zbrojila, je nový stěžeň, takeláž a oplachtění. Tým začíná nyní více trénovat a makat, takže se dostavují první úspěchy. Podařilo se nám zlepšit naše umístění na mistrovství Evropy, byli jsme osmí, a chystáme se letos bojovat o vítězství na Maltě na největším závodě ve Středozemním moři.

Přibude tedy příští rok další triumf pro Davida Křížka v podobě titulu mistra světa?
Kdyby to takto dopadlo, bylo by to nejlepší. Konkurence je ale vysoká a tréninkové nasazení týmu Tři sestry až tak vysoké není (směje se).

Jak pak vnímá mořeplavec sporty, které bychom mohli označit za suchozemské?
Mám rád jakýkoliv sport. Dokážu obdivovat veškeré sportovní disciplíny, protože sám mám ke sportu blízko a vím, jaká je to dřina uspět v jakémkoliv sportovním odvětví, takže proto oceňuji všechny dobré sportovní výkony.

Jak vypadá vaše příprava? Máte v ní zařazeny také některé z těchto sportů?
Není to úplně jenom o sportu. Jachting je krásný v tom, že má spoustu tváří a nikdy v něm člověk nemůže být dokonalý. Příprava tak musí být komplexní. Od spánkového režimu, stravovacích návyků, meteorologie, taktiky, techniky, vybavení, navigace až k nastavování plachet a technice jízdy. Co se týče konkrétní sportovní přípravy, tak to záleží hlavně na druhu jachtingu, který dotyčný jachtař provozuje. Některé lodě jsou fyzicky velmi náročné, a tak je potřeba mít velkou svalovou hmotu, ale zrovna tak jsou aerobní lodě, které dosahují velkých rychlostí a jsou hodně vratké a je potřeba být jinak připravený. Protože se věnuji hodně škálám jachtingu, má příprava musí být komplexnější.

Vaše sportovní projekty jsou občas sólové. Na moři tak strávíte spoustu času sám a sáhnete si na dno vlastních sil. Domníváte se, že týmový sport, kterým je třeba fotbal, poskytuje sportovcům takovouto možnost sebepoznání?
Myslím si, že týmový sport učí lidi zase jiným dobrým vlastnostem. Být přes dvacet dnů na oceánu sám bez možnosti komunikace s pevninou a být odkázán sám na sebe je specifické. Stejně tak je specifický jakýkoliv týmový sport. Já osobně vyhledávám sólový jachting z toho důvodu, že se možná bojím týmové zodpovědnosti. Když jedu sám, tak svůj výkon také sám zhodnotím a sám si to případně pokazím. Když bych to měl pokazit týmu, tak by to bylo pro mě strašné, takže si myslím, že týmové sporty mají tuto velkou nevýhodu. Kdybych byl součástí celku, možná bych měl strach z odpovědnosti.

Mají podle vás jachting a fotbal vůbec něco společného?
Mají určitě několik věcí společných. Jachting se samozřejmě také dělá v týmu. Když jezdím v týmu Tři sestry, což je konkrétně devítičlenná posádka, i když tam není tolik lidí jako ve fotbale, tak to je stále týmovou věcí a když jedinec udělá chybu, doplatí na to celý tým. Podobnost tam určitě je.

Jak jste sám řekl, jste sportovním fanouškem. Sledujete fotbal a nějak blíže výkony Viktorie?
Sleduji. Jsem hodně na cestách, ale výsledky mi chodí, takže počínání Viktorky sleduji.

Jakou zásluhu má podle vás na výborných výsledcích Viktorky trenér Pavel Vrba?
Je to lídr týmu a člověk, který vyzdvihl kádr takto vysoko. Jeho strategie a taktika vychází, takže si myslím, že jeho role je obrovská. Každopádně je to nejlepší, řečeno jachtařskou terminologií, lodivod, kterého nám mohou ostatní jenom závidět, a doufejme, že bude u kormidla ještě hodně dlouho.

Kdybyste dostal možnost vybrat si někoho z hráčů Viktorie jako spolucestujícího na transoceánskou plavbu ve dvou, koho byste si vybral?
Ve Viktorce to je jeden borec vedle druhého, ale samozřejmě, když bych jel ve dvou, potřeboval bych svůj klid pro dlouhou plavbu, a tak bych si vzal nějakého dobrého záložníka. Takže bych si vybral Pavla Horvátha (směje se).

Myslíte si, že se současné vedoucí příčky podaří mužstvu udržet až do konce soutěže?
Pevně tomu věřím, protože nasazení je obrovské a fotbalisté Viktorky předvádějí perfektní výkony. Navíc jako plzeňský patriot nemohu nic jiného, než věřit.

Mluvíte o plzeňském patriotství. Zároveň jste také ambasadorem kandidatury Plzně na evropské hlavní město kultury. Cítíte se být pravým Plzeňákem a jste na Plzeň hrdý?
Rozhodně jsem. Došlo tu k mnoha změnám a pořádají se tu perfektní akce, ať už kulturní nebo sportovní. Město je na vzestupu, což je vidět ve všech sférách. Když člověk zavítá do centra města, je to něco úžasného. Nejenom historické památky, ale zejména park. Jsem spíše milovníkem přírody než staveb, takže se mi v centru Plzně moc líbí.

Kultura a sport. Mají tyto dvě odvětví k sobě blízko?
Určitě se dotýkají. Myslím si, že sport je součástí kultury, ať už se to někomu líbí nebo ne. Myslím si, že chození na fotbalová utkání je určitým druhem kultury. Jednoznačně to spolu souvisí.

Vraťme se zpět k Viktorii. Co říkáte na to, že musela Viktorka odehrát utkání předkola Evropské ligy mimo svůj domácí stadion ve Štruncových sadech?
Myslím si, že je to špatně. Na stadionu v cizím městě není možné vytvořit atmosféru. Když už hráči Plzně docílí toho, že mohou odehrát utkání evropského poháru, mělo by se hrát opravdu v Plzni. Stoprocentně mne mrzí, že Viktorka musela odehrát domácí utkání s Besiktasem v Praze, k tomu by nemělo dojít.

Myslíte si, že by se něco podobného mohlo stát ve vyspělé evropské zemi? Že by čtvrté největší město v zemi nemělo odpovídající stadion pro evropskou soutěž, ať už to bude soutěž fotbalová nebo jakákoliv jiná?
Evropa je velká a myslím si, že v některých státečkách by k tomu mohlo dojít. Pokud se ale chceme zařadit do velké kulturní Evropy, k něčemu takovému by docházet nemělo.

Jak byste jako návštěvník Štruncových sadů zhodnotil tamní podmínky, které se fotbalovému fanouškovi nabízejí?
Je potřeba hodně věcí změnit. Některé služby poskytované fanouškům fungují velmi dobře, ale prostředí je zcela neodpovídající. Zejména Plzeň, jako fotbalový klub, který je na špičkové úrovni, by si jistě zasloužil lepší stadion.

Dotkli jsme se působení Viktorie v evropských pohárech. Sledoval jste její dvojzápas s tureckým Besiktasem?
Byl jsem v zahraničí, takže jsem se prvního zápasu nemohl zúčastnit, ale sledoval jsem to. Držel jsem strašně moc pěsti a potom jsem poměrně důkladně sledoval i odvetu. Bohužel je škoda, že se nepodařilo postoupit dál.
Ale Viktorii gratuluji k předvedené hře a výkonu.

Myslíte si, že práce Viktorie s fanoušky je v současné době dostatečná nebo by se na ní něco mělo změnit?
Myslím si, že se klub snaží přiblížit lidem. O tom svědčí také poslední akce Naplníme stadion – přijď fandit i ty!. Je ale potřeba, aby si toto lidé vzali za své a opravdu přišli. Myslím si, že klub může dělat maximum a oslovovat fanoušky pomocí médií, ale lidé si musí najít cestu na stadion a musí pochopit, že je dobré podporovat sport.

Jací jsou fanoušci jachtingu? Fandí se vlastně nějak během závodů?
Co se týče jachtingu v Čechách, tak pokud neprovádíme nějakou regata show třeba v Praze na Vltavě nebo na nějakých přehradách, kde je hodně lidí na dovolených, tak zde nemá jachting moc velký fanklub. Když se ale zúčastňuji světových regat, když startuje závod přes oceán, tak tam to je neuvěřitelné. Doslova plný fotbalový stadion se přesune k vodě, zaplní nábřeží, skály u vody a všechno je obležené lidmi. Na moře vyjíždí mnoho plachetnic, motorových lodí, nad hlavami nám létají vrtulníky a je to velmi sledované. To samé platí o dojezdech do Karibiku nebo do Brazílie. Jachting má ve světě svoji popularitu, je to hodně sledované.

Sám jste zmínil iniciativu Viktorie Naplňme stadion - přijď fandit i Ty. Proč jste se rozhodl tuto iniciativu podpořit?
Protože samozřejmě sleduji výsledky Viktorie, vidím, jak kluci dávají do hry všechno a jak se jim daří a jediné, co pro ně můžu udělat v současné době, je jim prostě fandit, podpořit je a vzkázat to všem ostatním.

Očekáváte tedy, že by mohly být na zápas s Ústím nad Labem Štruncovy sady opravdu vyprodány?
Doufám v to. Nemůžu říci, že se to stane, ale doufám, že lidé se rozhodnout přijít. Výsledky Viktorie už nemohou být lepší. Kdy jindy jít tedy na fotbal, když ne právě teď?

Co byste vzkázal Plzeňákům, aby přišli podpořit Viktoriány v tomto utkání přímo na stadion?
Fandit favoritům je vždy lepší, protože pak máte větší šanci na oslavu vítězství (směje se). Ta šance přichází právě teď, takže přijďte všichni.

Jak podle vás nedělní zápas s Ústím dopadne?
Vyhrajeme 2:0.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT