Methylalkohol, strašák v celém Česku

12.09.2012 9:41

Ministerstvo zdravotnictví varuje před pitím neznámých značek alkoholu. Radí také, co dělat v případě otravy methylalkoholem a zda se dá vůbec poznat.I Plzeňský kraj je kvůli otravám v pohotovosti. Krizový štáb zatím ale není třeba.

Množící se otravy methylalkoholem dostaly do pozoru ministerstvo zdravotnictví i inspektory Státní potravinářské a zemědělské inspekce. Dá se vůbec otrava metylalkoholem poznat? Co dělat, jestliže už jste ho vypili a dá se otrava léčit?

Situace je nejvážnější na Moravě, kde se už několik lidí otrávilo. Proto, pokud už si opravdu chcete dát panáka nějakého trdého alkoholu, dbejte na to, aby byl z kolkované a originál uzavřené lahve, nejlépe známého a osvědčeného výrobce.

"Situace je velmi vážná, proto by si lidé měli dát pozor na veškeré alkoholické nápoje v neoznačených či neoriginálně uzavřených skleněných lahvích, PET lahvích, demižónech a kanystrech bez přelepení uzávěru kolkem a bez řádných údajů o původu a složení výrobku," zdůrazňuje ministr zdravotnictví Leoš Heger .
V současné době již byla řada pacientů hospitalizována, u většiny z nich došlo k poškození organismu s trvalými následky. "V souvislosti s otravou metylalkoholem dokonce došlo již k několika úmrtím," varuje ministerstvo zdravotnictví na svém webu.

Jak lze poznat methylalkohol?
Podle chuti nápoj s methylalkoholem nepoznáme. Také příznaky se zpočátku neliší od otravy alkoholem, nejdříve jsou příjemné – dobrá nálada, zlepšení sebedůvěry, později se dostaví bolesti hlavy a zvracení.
Postižené osoby mají široké zornice, které nereagují na světlo. Otravu methylalkoholem mohou prozradit typické poruchy zraku – rozmazané vidění, výpadky zorného pole, poruchy rozlišení barev, později osoby upadají do bezvědomí.
Existuje první pomoc?
V případě, že postižený má podezření na otravu methylalkoholem na základě výše popsaných příznaků, se doporučuje, aby vypil co nejdříve 1-2 dl 40% kvalitního alkoholu. Alkoholický nápoj lze zředit vodou nebo džusem, pak je třeba rychle kontaktovat záchrannou službu.
Jak se otrava léčí?
Úspěch léčby závisí na včasnosti, kdy je zahájena. Jako protijed se používá alkohol, který se podává i po několik dní, často souběžně s použitím hemodialýzy, tj. umělé ledviny, která odstraní z těla metylalkohol i jeho toxické metabolity, poškozující sítnici a optický nerv.

Inspektorři SZPI i ministerstva vyrazili do terénu a kontrolují původ alkoholu v jídelnách i restauracích. Krizový štáb Plzeňského kraje zatím není podle mluvčí Krajského úřadu Plzeňského kraje Petry Jarošové nutné svolávat. Přesto se ve středu 12. září uskuteční jednání na Krajské hygienické stanici s pracovníky odboru bezpečnosti a krizového řízení z krajského úřadu.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT