Ve vodárně na Homolce se od ledna chovají ryby

28.01.2013 11:59

Chov ryb shledalo vedení města jako nejpřijatelnější způsob využití této technické památky. Zdejší Puech-Chabalova filtrace přestala být v plzeňské vodárně provozována od roku 1997.

Objekt v areálu úpravny vody na Homolce je unikátní technickou památkou. Nalezení co nejvhodnějšího způsobu využití bylo pro Plzeň nelehkým úkolem. Padly varianty jako například wellnes centrum či muzeum historických vozidel.

Nejvhodnější možností se nakonec ukázal chov ryb, který se na Homolce provozuje již od 1. ledna 2013 občanským sdružením Chabal. „Nalézt využití pro tuto technickou památku bylo velmi problematické, a to nejen z důvodu specifičnosti této stavby, ale i proto, že se nachází uvnitř areálu úpravny vody na Homolce,“ vysvětluje náměstek primátora Petr Rund.

O chovu ryb v objektu začalo město uvažovat již od roku 2011. „Oslovili jsme rybářské spolky, svazy a sdružení v Plzeňském kraji a zjišťovali jejich zájem. Nakonec jsme se dohodli s nově založeným občanským sdružením Chabal,“ sděluje Petr Rund. Chabal je nyní nájemníkem Puech-Chabalovy filtrace o ploše 7 620 metrů čtverečních za 257 250 korun ročně.

„Po několika neúspěšných pokusech se nám pro tento historicky cenný objekt podařilo najít smysluplné využití, které do určité míry i nadále zachová vlastní charakter a funkci stavby. I když se dosud prováděla údržba, odstraňovala především havarijní stav konstrukcí. Nyní je zajištěna péče pravidelná,“ konstatuje náměstek Rund.

Budova, v níž je umístěna Puech-Chabalovy filtrace, byla dokončena v roce 1926. Od té doby se v ní technologicky upravovala pitná voda formou pískovcové filtrace, v Čechách tato úprava používána pouze v Plzni a v Praze. Rozsáhlý objekt tvořený třemi trakty byl architektonicky upraven na návrh Hanuše Zápala. Od roku 1994 není v rámci procesu úpravy vody využíván. Je významnou technickou památkou.

foto : plzen.eu

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT