3. září oslaví náčelník plzeňských Indiánů Martin Straka 40. narozeniny - 2. Díl

31.08.2012 9:21

Martin Straka, malý velký muž plzeňského hokeje, slaví 40. narozeniny. QAP.CZ se proto rozhodl ve dvoudílném seriálu připomenout úspěchy a významné momenty kariéry tohoto významného plzeňského rodáka. 

Gambrinus Fans Cup Plzeň 19_12_2010 (6)

Martin Straka, náčelník plzeňských Indiánů, slaví 40. narozeniny. V prvním díle jsme zmapovali úplné začátky, reprezentační kariéru, kariéru v NHL, úspěchy a ocenění. Dnes se zaměříme na návrat do Plzně a můžete se těšit i na několik zajímavostí. 

Martin Straka jako pyšný táta

Martin není jen hokejista, ale také táta dvou krásných dcer. První dcera Agáta se narodila v Pittsburghu a její sestra Beáta po návratu z NHL v Plzni. Zajímalo nás, jak moc se liší narození potomka v klubu NHL a ELH? Co musí dát hráč do kabiny? „Ne, po finanční stránce vůbec. Liší se to jenom v tom, že tady na to máte nějakou pomoc. Tam ne. Tam jste odkázanej jenom sám na sebe s manželkou. A tady vám může někdo pomoct. Babičky, tam si je musíte zavolat, ale tady vám z okolí může pomoct jakoby kdokoliv. Tam jste na to jakoby sám, ale všechno se dá zvládnout,“ dodává Martin Straka.

Jídelníček profesionálního hokejisty

Momentálně se o tom hodně píše, hodně mluví, že ten jídelníček dělá děsně moc a že to dokáže ovlivnit ten výkon hodně. Takže k snídani nějaký vločky s jogurtem a k obědu to chce těstoviny a bílý maso a potom utkání se hned najíst. Tam už může být nějaký hovězí, steak hodně zeleniny nebo taky nějaký ty těstoviny,“ říká náčelník plzeňských Indiánů.

Cestování na venkovní zápasy

K hokeji neodmyslitelně patří také cestování na venkovní zápasy. „Tak úplně mi to nevadí, když je to nějaká delší cesta, člověk to nemusí, že jo, ale všechno se dá i tím autobusem. V dnešní době, když máte ty iPady, můžete si pustit nějakou muziku, film, tak to utíká daleko líp,“ přidává svůj pohled na cestování.

Mimo hokejové aktivity

Mezi Martinovy koníčky patří golf. Je členem golfového klubu v Dýšiné a Darovanském Dvoře. Nebojí se ani adrenalinových sportů. Vyzkoušel si totiž Red Bull Crashed Ice. Volný čas tráví také ve svých dvou hotelech v Plzni a Churáňově. Část svého času a peněz věnuje také charitě. Potřebným pomáhá nejrůznějšími způsoby. Aukcí dresů, návštěvou nemocnice či domova, podporováním nejrůznějších akcí. Je zapojen také do projektu Prazdroj lidem. Každý rok také probíhá setkání hvězd s Kapkou naděje. Indiáni jsou také zapojeni do podpory Českého národního registru dárců kostní dřeně. 

Návrat domů červen 2008

Měří sice jen 176 cm, váží 79 kg, ale právě on připomíná neudolatelného terminátora. Nezastavila ho zranění, situace, kdy byl klub před krachem, ani odpočet bodů. To, co všechno po návratu dokázal pro plzeňských klub udělat během pouhých čtyř sezón, by mohla být předloha pro hollywoodský film Příběh indiána v Plzni.

Už první přípravné zápasy ukázaly, že se plzeňskému hokeji blýská na lepší časy a to nejen na ledě. Z 11 přípravných zápasů vyhrál tým okolo Martina Straky 8. A hned v první „ostrém“ zápase ukázal tým sílu, když porazil Zlín 6:2 a následně vyhrál ještě další 4 zápasy.  Martinovi Strakovi se tak hned v první sezóně po návratu podařilo do města vrátit pravé hokejové nadšení. Spanilá jízda play-off skončila až v nezapomenutelném 5. zápase semifinále na Slávii.

K úspěšnému vzkříšení klubu mu velkou měrou pomohl i jeho bratranec Ing. Jaromír Zavoral. A jak vůbec vznikla spolupráce? „ Naší spolupráci jsme plánovali delší dobu. Začalo to v době, kdy měl Martin zlomenou nohu a přijel v prosinci 2000 domů. V té době mu nabídnul kamarád ke koupi hotel na Zadově. Hotel Martin koupil a vybral si mě, abych se mu o všechny jeho věci staral. Založili jsme s.r.o. a začali připravovat stavbu hotelu v Plzni. Zajišťoval jsem i stavbu jeho domu ve Smedčicích. Absolutně si důvěřujeme. On ví, že jeho majetek opatruji jako by byl můj a já vím, že on by nikdy nikoho nepodvedl a nepodrazil. Proto si mě vybral i pro práci v hokeji, i když se mi moc nechtělo. Ale na jeho přání (nedává mi rozkazy) já neumím odpovědět ne,“ říká s úsměvem Ing. Jaromír Zavoral.    

Indiánská éra

Indiánské éře předcházelo krušné období, kdy byl klub ve velkých dluzích a hrozilo, že zmizí z extraligové mapy. Ale ne nadarmo se říká: co tě nezabije, to tě posílí. Plzeň naprosto nečekaně po velkých letních problémech jako první tým získala Prezidentský pohár. Navíc se 106 body, což je nejvíce bodů, co kdy klub v základní části nasbíral. Bylo to teprve po druhé v 80. leté historii klub, co se týmu podařilo vyhrát základní část a opět u toho byl malý velký muž Martin Straka.

Po počátečním chladném přijetí se indián stal jedním ze symbolů Plzně. A Martin se stal náčelníkem.  To, že je mužem na svém místě dokládá také porovnání s indiánským náčelníkem Sitting Bullem. Tomuto tématu se budeme věnovat v některém z dalších článků.

Už přípravná utkání ukázala, že tým z města zlatavého moku bude pokračovat v nastaveném trendu. O vítězství v Tipsport Cupu nemohl rozhodnout nikdo jiný než hráč s číslem 28, Martin Straka.

Druhou indiánskou sezónu znehodnotila aféra s odpočtem bodů, která nemá v historii ledního hokeje obdoby. Po neuvěřitelné stíhací jízdě se týmu podařilo postoupit do předkola play-off. Bodově by však modrobílé partě bojovníků patřilo 1. místo.

Sezónu 2011/2012 odstartoval postup na finálový turnaj European Trophy do Rakouska. Indiáni s okřídleným šípem na prsou postoupili na turnaj jako nejlepší tým. Družině Martina Straky se dařilo také v základní části extraligy, z čehož byl postup do play-off z 2. místa. Nakonec z toho byla bronzová medaile, která je 6 medailí v historii klubu.

Plzeň se stala pojmem také v Evropě. Dobré jméno si vybudovala výhrami na Kelly´s cupu, Dorint cupu, na turnajích v Drážďanech či Weiswasseru a hlavně dobrými výkony v European Trophy. V indiánské éře tým vyhrál 63,5% zápasů, což z něj dělá nejúspěšnější tým posledních třech sezón. Například doma tým prohrál ze 78 zápasů pouhých 9 (2-5-2).

Martin Straka si hlavně svými výkony a svojí skromností získal obdiv mnoha lidí nejen hokejových či sportovních fanoušků a fanynek. Jedna z fanynek o něm dokonce napsal pohádku: Žil – byl jednou moc dobrý, skromný a úspěšný člověk. Jmenoval se Martin a ten měl moc rád hokej, kterému obětoval celý svůj život. Měl jednoho velkého kamaráda – puk, se kterým uměl velké věci. Měl ho tak vycvičeného, že ho poslouchal na slovo a dělal přesně to, co on chtěl. Martin společně s pukem rozdával radost fanouškům na spoustě míst v USA, v Kanadě i v Evropě. Ale oba to měli stejně nejraději doma v ČEZ Aréně, kde se spolu seznámili, a kde vznikla jejich láska.

Kolik má vůbec hokejista Martinova formátu připravených hokejek na zápas? „Já osobně mam 4 hokejky. Někdo má 2.  Já mam asi nejvíc, i když stejně je nikdy nezlomim, ale kdybych je chtěl vyměnit, tak tam mam nachystaný 4 hokejky,“ říká Martin Straka.

První díl o Martinu Strakovi čtěte zde.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT