Ve Starém Plzenci byl otevřen nový úsek cyklostezky

12.12.2024 10:39

Nově vybudovaná smíšená stezka pro pěší a cyklisty na mostě přes řeku Úslavu navazuje na stávající úsek od Koterova.

nová cyklostezka Starý Plzenec_1224_St. Plz (1)

Slavnostní otevření nového cca 300 metrů dlouhého úseku cyklostezky proběhlo ve středu 11. prosince 2024 za přítomnosti starosty města Jana Ereta, náměstka hejtmana pro oblast dopravy Pavla Čížka i ředitelky odboru IROP pro Plzeňský kraj Magdy Sýkorové.

Nový úsek je velmi důležitý, protože zajistí bezpečný pohyb cyklistů i pěších přes most, a zároveň i komfortnější spojení obyvatel místní části Malá Strana s centrem města," uvedl starosta města Starý Plzenec Jan Eret. "Navzdory letním povodním, které stavbu dočasně zkomplikovaly, se podařilo projekt úspěšně dokončit v prodlouženém termínu do 15. listopadu."

Stavební práce za 4,6 milionu započaly předáním staveniště 25. června 2024, samotná realizace byla zahájena 8. července. Nově vybudovaná trasa o celkové délce cca 300 metrů se skládá ze dvou hlavních částí. První zahrnuje opravu povrchu v ulici Kozinova a nový úsek, který bezpečně podchází silnici II/180. Druhá část řeší přeměnu chodníku na mostě přes řeku Úslavu, kde vznikla moderní smíšená stezka.

Most přes Úslavu prošel významnou proměnou. Na pravé straně ve směru na Letkov vznikla smíšená stezka pro pěší a cyklisty v délce 184,635 metru. Město zde vybudovalo asfaltový povrch o minimální šířce 3,5 metru a instalovalo nové bezpečnostní zábradlí. Pro vytvoření prostoru byla upravena šířka silnice II/180 na 8 metrů mezi obrubami, přičemž jízdní pruh má šířku 3,5 metru a vodící proužek 0,5 metru. „Na oba konce smíšené stezky navazuje přechodový úsek, kterým je stezka plynule napojena na stávající chodníky,“ upřesňuje starosta města Eret.

Technické řešení projektu zahrnuje řadu specifických úprav. Na mostě byly instalovány speciální betonové monolitické obruby s profilem svodidla typu "New Jersey", které dosahují výšky až 51 centimetrů. Součástí modernizace je také nové mostní zábradlí na protivodní římse, sanace betonu římsy a úprava napojení veřejného osvětlení.

„S pomocí evropských peněz, které prostřednictvím IROP směřují do regionů, se už v Česku vybudovalo přes 600 kilometrů cyklostezek. 56 kilometrů z nich připadá na Plzeňský kraj a v současném programovém období se tu buduje nejvíc cyklostezek po Olomouckém kraji,“ upřesňuje Magda Sýkorová, ředitelka plzeňské pobočky Centra pro regionální rozvoj, které projekty IROP v regionech zastřešuje. „Na rozvoj infrastruktury pro cyklisty, která je důležitá nejen z hlediska udržitelnosti a zdravého životního stylu, ale také podpory cestovního ruchu, už EU do Plzeňského kraje poslala téměř 460 milionů korun."

Foto Starý Plzenec

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT