Plzeň zpřístupní unikátní Loosovy interiéry

15.09.2010 9:37

Unikátní interiéry čtyř bytů v Plzni, které navrhoval světově uznávaný architekt Adolf Loos, se v sobotu 18. září poprvé otevřou veřejenosti. Na prohlídky, které jsou už beznadějně zaplněné, sem míří nadšení odborníci.

bývalá vojenská správa 325
Brummelův dům 002Brummelův dům 014Brummelův dům 027Brummelův dům 045Brummelův dům 058Brummelův dům 064Brummelův dům 121Brummelův dům 177bývalá vojenská správa 325bývalá vojenská správa 347bývalá vojenská správa 355bývalá vojenská správa - dřevěné obložení - dřevo 422bývalá vojenská správa - dřevěné obložení - dřevo 430bývalá vojenská správa - dřevěné obložení - dřevo 434bývalá vojenská správa - dřevěné obložení - dřevo 453bývalá vojenská správa - vzory fantastico - mramor 379bývalá vojenská správa - vzory fantastico - mramor 381bývalá vojenská správa - vzory fantastico - mramor 409bývalá vojenská správa - vzory fantastico - mramor 410dům v Bendově ulici 214dům v Bendově ulici 222dům v Bendově ulici 247dům v Bendově ulici 258zasedačka - správa majetku města Plzně, klatovská 524zasedačka - správa majetku města Plzně, klatovská 526zasedačka - správa majetku města Plzně, klatovská 540Adolf Loos

V sobotu 18. září otevře Město Plzeň tři byty, které navrhoval proslulý architekt Adolf Loos. Čtvrtý interiér zpřístupní soukromí vlastníci, a tak mají milovníci architektury dosud nevídanou šanci vidět zblízka to, co Plzni závidí celý odborný svět!

"Takový zájem jsme nečekali," řekla Qapu.cz Mgr. Kristina Štěpánová z Magistrátu města Plzeň a pokračovala: "Den po zveřejnění informace o zpřístupnění bytů, které architekt Loos navrhoval, byly všechny termíny prohlídek plné. Je o to obrovský zájem mezi odborníky, i ze zahraničí."

Město Plzeň získalo většinu těchto interiérů do svého vlastnictví teprve nedávno a veřejnosti se tak otevřou zcela poprvé. Výjimkou je byt v Husově ulici, který je majetkem rodiny Bromelových. Ta vyšla městu vstříc a prostory také otevře. "Jsou to příklady moderní bytové architektury, kterou Loos představoval, je tam i nábytek, určitě to bude zajímavé i pro ženy," poznamenala Štěpánová.

Z Loosových interiérů je nadšený i David Růžička z Národního památkového ústavu v Plzni. "Je to naprosto unikátní záležitost. Když tady byli odborníci z Vídně, tak žasli. Výhoda je, že byty jsou z větší části v majetku města, což je také ojedinělé. Třeba právě v Rakousku převažují v soukromém vlastnictví a zorganizovat podobnou akci jako v Plzni, že by se obešlo několik těch bytů, by bylo nesmírně komplikované. Plzeň má v tomto směru naprostou bombu!"

Zajímavostí je, že Adolf Loose údajně zásadně nekomunikoval se stavebním úřadem. "Takže je trošku legrace, že tady máme Loosovy interiéry, ale zároveň prý nikde není konkrétní návrh podepsaný Adolf Loos. On to vždycky řešil tak, že to za něj vyřizoval nějaký architekt, se kterým spolupracoval. On byl vůbec velice zajímavá osobnost," prozradil Růžička a pokračoval: "Já jsem si i dělal srandu, že fakt, že předběhl dobu byl způsobený jeho stykem s mimozemskými civilizacemi, protože ten mramor typu Fantastico, který je použitý v jednom z bytů, tak působí opravdu fantasticky, vidíte tam úplně obličeje, jakoby mimozemšťanů."

Foto: archiv Davida Růžičky

V Plzni Loos navrhl velké množství interiérů a byly výhradně pro židovské podnikatele. "Ty domy jsou zvenčí vždy obyčejné, fádní, naprosto nenápadné a uvnitř pak máte luxus, který cenou desetinásobně převyšoval pořizovací náklady obdobně velkých ´obyčejných´ bytů. Židovští majitelé si ten luxus budovali raději uvnitř. Zvenku neprovokovali negativně naladěnou většinu, ten rasismus tady byl i před velkou, mělo to hlubší kořeny," prozradil Růžička a dodal, že materiály, které Loos použil, odrážely určitou kvalitu firmu. "Dávali tím najevo, máme na to, jsme ekonomicky stabilní, prosperujeme. V podstatě řada těch slavnostních salonů se používala ne k bydlení, ale třeba pro obchodní jednání s partnery."

S Plzní byl Loos spjat i jedním ze svých tří manželství. "On byl na tu dobu pokrokový i ve vztazích, rozvedl se s první ženou, což v té době nebylo běžné, a oženil se s fotografkou Klárou Beckovou, kterou poznal v Plzni, s tou po nějaké době také rozvedl," ´práskl´ ještě na Loose Růžička.

Loos v Plzni předběhl dobu

V době, kdy byla Plzeň pod vlivem secese, navrhoval Loos naprosto moderní bydlení. "Je to vlastně předchůdce funkcionalismu, velice progresivní. V rámci plzeňského klimatu to bylo něco fantastického, co předběhlo dobu a nemuselo být úplně chápané."

Vděčni ale můžeme být také podnikatelům, kteří si práci Looseho objednali. "To je právě zajímavé. Jak má Plzeň spíše takovou konzervativní povahu, takovou tu usedlost, tak už na přelomu 19. a 20. století řada podnikatelů vsadila právě na Looseho, i když to ve spoustě lidí muselo vyvolávat úžas a nepochopení," dodal Růžička. 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT