Nakupovali jste na internetu a nemáte zboží ani peníze? Právník radí...

31.07.2017 15:31

Při nákupu na internetu jste nedostali zboží a nevrátili vám ani peníze? Jak v takových případech postupovat jsme se zeptali Mgr. Ing. Pavla Cinka z advokátní kanceláře CINK a partneři

IMG_1126

Stále více lidí si objednává zboží řes internet. Co ale dělat, když narazíte na podvodníky a nedostanete ani zboží ani peníze? V posledních týdnech takový podobný případ řešili policisté v regionu. Lidé si objednávali přes internet levný cukr, podmínkou bylo objednání kamionu, teď nemají ani cukr, ani peníze...psali jsme zde.

Na způsob, jak v takových případech postupovat, jsme se zeptali Mgr. Ing. Pavla Cinka z advokátní kanceláře CINK a partneři, který nám k uvedenému sdělil:

V případě, že prodejce převezme peníze a zboží nedodá, máme v zásadě dvě možnosti, jak dále postupovat. Záležitost můžeme řešit tzv. občanskoprávní cestou, tedy s ohledem na nedodání zboží od kupní smlouvy, na základě které mělo být zboží dodáno (a která může být uzavřena i ústně) odstoupit, vyzvat prodávajícího k vrácení peněz a pokud tyto peníze nevydá, tak se domáhat vrácení peněz prostřednictvím žaloby u příslušného soudu. Jedná se ale bohužel o dlouhou cestu s nejistým výsledkem, neboť pokud prodávající nemá žádný majetek ani peníze, nebude mít stejně z čeho částku přiznanou soudem uhradit.

 

Druhou (a zpravidla účinnější) možností je se v dané věci obrátit na orgány činné v trestním řízení (tedy policii ČR) s tím, že pakliže tato osoba převzala tyto peníze již s úmyslem zboží nedodat, může se jednat o naplnění skutkové podstaty trestného činu podvodu či zpronevěry s tím, že v rámci trestního stíhání se můžeme v pozici poškozeného domáhat toho, aby pachatel tuto škodu nahradil.

 

Náklady spojené s vymáháním této částky (tedy zpravidla zastoupení advokátem při podání žaloby nebo zastupování poškozené osoby v trestním řízení) je samozřejmě rovněž možno vymáhat po dlužníkovi (resp. pachateli trestného činu).

 

Bez ohledu na výše uvedené však (zvláště v případě, že se jedná o větší částku) doporučujeme uvedeným situacím předcházet a prodávajícího si prověřit prostřednictvím veřejně dostupných zdrojů. Prostřednictvím internetu lze dnes již relativně snadno zjistit, zda dotyčný není v insolvenci, zda proti němu nejsou vedeny exekuce, zda jeho jméno není na Internetu spojováno s podobnými případy apod. V nemalém množství případů pomohou tyto informace předejít finanční ztrátě a ochránit před nepoctivým prodávajícím.

ja_bez_talaru_orez

 

 

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT