Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Ve FN Plzeň leží Honza, který má leukémii. Nemůže najít vhodného dárce

09.02.2023 12:28

Český národní registr dárců dřeně sídlí v Plzni a má 60 poboček po celé republice. V registru je tisíce dobrovolníků, ale každý se počítá. Statisticky je totiž třeba 120 dárců na 1 zachráněný život. Na svého vhodného dárce čeká i Honza.

Honza_kostní dřeň_FN Plzeň

Zapsání do registru dárců není složité. „Dobrovolník k nám přijde, vyplní dotazník, sestřička odebere 2 ml krve a je v databázi,“ vysvětluje Klára Conková z Českého národního registru dárců dřeně a dodává: „Dobrovolníci jsou stále potřeba, databázi je nutné neustále obnovovat. V 60 letech se totiž dárce vyřadí. Je to takový koloběh.“

Na svého dárce čeká i Honza. Ten před lety zákeřnou leukémii porazil, kostní dřeň mu tehdy daroval jeho bratr. Bohužel nebyl úplně ideálním dárcem a nemoc se nyní Honzovi vrátila. „Zapište se, prosím, do Českého národního registru dárců dřeně a darujte naději na uzdravení našemu tatínkovi i dalším pacientům, kteří na svého dárce teď také čekají. Čím víc nás v registru bude, tím větší šance máme,” říká Honzova manželka Jana.

V Plzni je možná registrace ve FN Bory i Lochotín. Způsoby darování dřeně jsou dva. To, jak odběr proběhne, rozhoduje sám dárce. „Jeden z možných způsobů odběru je v narkóze, z kosti pánevní. Druhá, modernější metoda probíhá tak, že z jedné ruky odchází krev a přes separátor se vrací do druhé ruky. Tento proces trvá 3 až 4 hodiny,“ upřesňuje Conková.

 

Přečtěte si příběh mladých manželů: „Počátek našeho vztahu s Honzou byl tak trochu na dálku. Vyměnili jsme si mnoho zpráv, bydlela jsem totiž tou dobou v Anglii. Nemohla jsem tomu uvěřit, když mě po pár měsících jen tak přiletěl překvapit s kyticí růží v ruce. Na to gesto nikdy nezapomenu! Jako bych ho znala celý život. Bohužel za pár let nám svatební cestu překazila rakovina, kterou Honzovi diagnostikovali měsíc po svatbě. V době kdy jsme se chystali žít společný život na plné obrátky, jsme se museli seznamovat s neznámou a děsivou situací. Honza absolvoval řadu chemoterapií a na léčbu reagoval dobře a zákeřnou nemoc porazil. Objednali jsme si znovu svatební cestu, ale opět se v září vrátila zákeřná nemoc v horší podobě. Tentokrát leukémie, kdy byla zasažena i kostní dřeň. Honza v roce 2019 podstupuje transplantaci kostní dřeně, dárcem byl jeho vlastní bratr. Přes řadu komplikací, které nastaly opět svou nemoc na chvíli porazil. I přes všechny překážky jsme chtěli žít normální život a založit rodinu. Proto jsme se rozhodli využít zamrazeného embrya. Usmálo se na nás štěstí a narodila se nám dcera Rozárka. Dle lékařů na 99% nemůže mít Honza děti a o rok později se dozvídáme, že jsem v 5. měsíci těhotenství. Zázraky se skutečně dějí a v roce 2021 se nám narodil syn Patrik. Navzdory častým nemocem manžela jsme se snažili užívat běžného života, věnovat čas dětem. Chodit na společné procházky, hrát si na hřišti, být prostě spolu jako rodina. Po 4 letech se ale nemoc opět vrátila, a to ještě s horší prognózou – jen 10% šance na úplné vyléčení. Jak jsme se ale několikrát přesvědčili, naděje stále existuje, proto věřím že se nám podaří najít Honzovi vhodného dárce kostní dřeně a bude všechno jako dřív.“

Foto Český národní registr dárců dřeně

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT