Záchranka má špičkové vozy pro mimořádné události - FOTKY

08.03.2016 8:02

Hromadné nebo železniční nehody, ale i teroristické útoky a obří havárie. To jsou události, pro které kraj pořídil hned několik nových speciálních vozů. Podívejte se na fotky!

gazp1070362
gazp1070362gazp1070367gazp1070373gazp1070338gazp1070375

Záchranka v Plzeňském kraji opět rozšířila vozový park. Tentokrát do výbavy zdravotníků přibyly zbrusu nové pšičkové vozy, které slouží v případech mimořádných událostí. Čtveřice vozidel GAZ GAZterra má speciální vybavení, k dispozici je mají záchranáři v Plzni, Klatovech a v Tachově.

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje uvedla nová vozidla do provozu na začátku března. Tři vozy slouží přímo pro zdravotnickou činnost v terénu, čtvrtý pak pro týlové zabezpečení mimořádných akcí. V současné době už jsou umístěné na výjezdových stanovištích v Plzni na Borech, v Klatovech a v Tachově.

"Odtud budou v případě potřeby vyjíždět k takzvaným hromadným neštěstím. Nejčastěji se jedná o dopravní nehody autobusů a železniční neštěstí. Může jít ale také o průmyslové havárie, přírodní katastrofy nebo teroristické útoky," přibližuje René Zeithaml z krajského úřadu.

Vybavení na úrovni! Vozy mají i nafukovací stany nebo pomůcky pro biologická rizika...

Automobily pochází od tradičního ruského výrobce terénních a dodávkových vozidel GAZ, podvozkem je opatřil Eltrans Liberec a speciální nástavbu dodal KOV Velim. Vozidla jsou schopná zdolávat i těžší terény a dokáží zrychlit až na 115 kilometrů v hodině. Reproduktor třítónové sirény zároveň slouží jako amplión pro mluvené slovo.

Vybavení vozidel je velmi široké. "V jeho útrobách nalezneme speciální kontejnery, kufry, batohy a brašny například pro zajištění dýchacích cest, oxygenoterapii, zajištění vstupu do cévního řečiště, termomanagement nebo fixační pomůcky. Ve dvou kontejnerech jsou pak nezbytné léky a v dalších třech materiál pro ošetření různých poranění. Nechybí ani ochranné pomůcky pro biologická rizika či barvy pro označení stanovišť. Vítaným pomocníkem v terénu bude jistě i nafukovací stan, který jsou záchranáři schopní postavit a zprovoznit díky kompresoru během pěti minut a může sloužit jak pro technologické zázemí, tak jako provizorní ošetřovna," popisuje René Zeithaml.

FOTO: Krajský úřad Plzeňského kraje

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT