Špičák se chystá na Český pohár mladších a starších žáků

05.01.2012 9:23

Na šumavském Špičáku se o víkendu pojede po dvaceti letech významný závod ve sjezdovém lyžování. Českého poháru ve slalomu a obřím slalomu by se měly zúčastnit stovky lyžařských nadějí.

DSC_0868i

Sjezdovky Ski areálu Špičák se o víkendu stanou po dvaceti letech dějištěm významného sjezdařského závodu. Uskuteční se tu Český pohár mladších a starších žáků ve slalomu a obřím slalomu.

"Modernizace a rozšíření sjezdovek nám pomohlo k získání homologace lyžařské federace FIS. Můžeme tak pořádat závody všech kategorií na mezinárodní a tedy i republikové úrovni. O tomto víkendu se u nás pojede slalom a obřím slalomu Českého poháru mladších a starších žáků," řekl ke sportovním plánům  spolumajitel střediska Vladimír Kasík s tím, že první lyžař odstartuje na trati slalomu v sobotu 7. ledna v 9 hodin.

Špičák začíná od této mládežnické kategorie, postupně ale bude usilovat o přidělení dalších podniků. "Chceme jít stejnou cestou jako v létě, kdy se areál postupně propracoval až k metě pořádání Evropského poháru IXS downhill cupu horských kol. Očekáváme start až tří stovek českých lyžařských nadějí. V sobotu se jede na dolním úseku sjezdovky číslo 3 Slalomová slalom. V neděli pak na celé sjezdovce číslo 3 obří slalom," uvedl Kasík.

Lyžařům se ovšem areál zcela neuzavře. Ostatní návštěvníci budou mít s výjimkou uvedených úseků a dnů k dispozici všechny ostatní tratě a samozřejmě všechny vleky.

Proč se nezávodilo?

"Posledním závodem na republikové úrovni, který se na Špičáku konal na konci roku 1989, byla zimní část Československé univerziády. Jel se zde slalom, obří slalom, superobří slalom a kombinace mužů i žen. S výjimkou slalomu, kde zvítězil Martin Vokatý tehdy z VUT Brno, ovládl zbylé tři disciplíny Borek Mudroch z FTVS Praha. Ženy měly svoji šampionku v Monice Hojstričové z Přírodovědecké fakulty v Bratislavě," vzpomíná na poslední významnou sportovní akci na Špičáku autor knihy "Sportovní areál Špičák 1971 – 2011" a zároveň další ze spolumajitelů areálu Josef Treml. "Hned po sametové revoluci v únoru 1990 se u nás měl konat Evropský pohár mužů ve slalomu a obřím slalomu jako Velká cena Špičáku. Pořádali jsme jej společně s Velkým Javorem, kde se v pátek a sobotu měl jet slalom respektive obří slalom. Jenže jak nás, tak Němce zradilo počasí, na tratích bylo pouze 10 až 15 cm sněhu. Tehdy jsme my měli technické zasněžování pouze na Lubáku a Javor vůbec žádné, takže se pohár musel zrušit."

Nekonal se ani další závod

"O tom, že je Špičák ve své novodobé historii pro větší akce asi trochu zakletý, pak svědčil neuskutečněný závod ve Světovém poháru v novější disciplíně- skicrossu, v roce 2008. Na startu byla nahlášena i ikona tohoto sportu a několikanásobný mistr světa Čech Tomáš Kraus. Jenže tehdy se pořadatel závodu dostal do finančních problémů a světový pohár byl zrušen. Na sjezdovce U Zalomeného ležel technický sníh, který jsme na ni kvůli různým sněhovým tvarům poctivě nanášely, až do poloviny května," vzpomínal s úsměvem Treml a dodal: "Tuto sobotu už to ale opravdu vyjde!"

Sněhu je dost, lyžuje se bez přestávek

Od středy 4. ledna na Špičáku opět sněží, do čtvrtečního rána napadlo 10 cm sněhu a padá stále. "Na sjezdovkách leží od 30 do 70 cm sněhu. Procházíme v této zimě stejně jako ostatní lyžařské areály střídáním několikadenních etap. Ty studené střídá oteplení a naopak. Hlavně díky nadmořské výšce a poměrně pravidelnému přírodnímu sněžení v kombinace se zasněžováním ale máme všechny tratě v neustálém provozu. Jezdí se absolutně bez front," poznamenal Kasík.

Foto: Ski areál Špičák

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT