Stavba atletického stadionu vázne, co na to atleti?

16.12.2011 16:05

Fotbalový stadion už má za sebou velkou část rekonstrukce. Co se ale děje s atletickým stadionem? Kde trénují atleti a proč se na ně zapomíná? Zřejmě je fotbal víc než atletika?

Plzeňská tyčka 2011 (26)

Na počátku rekonstrukce stadionu ve Štruncových sadech byl atletický ovál zlikvidován jako jeden z prvních. Od té doby to atleti nemají jednoduché. Stavba nového stadionu na Skvrňanech se zdržela a čas běží. Kde atleti musí trénovat a jak je to zatěžuje?

Jak jde čas s atletickým stadionem?

Pozemek na stavbu nového atletického oválu byl předán 9. srpna zhotovitelské firmě SWIETELSKY stavební s.r.o. Původní termín dokončení byl květen 2012.

Už ale na začátku došlo ke zpoždění stavby. "Výběrové řízení se uskutečnilo ve stanoveném termínu, ale jeden z neúspěšných uchazečů se odvolal. Tím se začátek výstavby posunul," vysvětlil Petr Rund, technický náměstek primátora. "Z našeho pohledu je zásadní stavbou běžecký ovál, a proto jsme harmonogram přizpůsobili tak, že pokud to klimatické podmínky dovolí, bude postaven do konce října," tvrdil na podzim letošního roku Petr Rund. Jak to dopadlo na stadionu?

Stavba stadionu probíhá v několika etapách. První etapa stanoví atletickou dráhu včetně odvodnění. Ta by měla být zhruba hotová. Dodělala se dešťová kanalizace v areálu, drenáže pod sportovní plochou, kompletní atletická dráha, pouze asfaltová část. "Ještě chybí položení sportovního povrchu a dokončení travnaté plochy uvnitř dráhy. Tyto není možné realizovat z klimatických důvodů," vysvětluje mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová. Technologický požadavek na pokládku sportovního povrchu je teplota + 10°C celých 24 hodin po dobu 3 dnů. To tedy musí počkat na jaro 2012.

Pak budou atleti moci trénovat na dráze o délce 400 m a využívat sektory pro skok do dálky, o tyči, do výšky, hod kladivem a oštěpem.

Tribuna a speciální tunel se budou stavět ve druhé etapě. Stavba tribuny s kapacitou 1 400 diváků má začít v příštím roce. Uvnitř vzniknou šatny, posilovna, takzvaná regenerace a rovněž místo pro cílovou kameru. Sto dvacet metrů dlouhý tunel poskytne atletům možnost trénovat i v zimě.

Celkem město chce investovat 67 milionů, které má vyčleněno z rozpočtu.

Co na to atleti?

Stavba stadionu se zdržela, atleti trénují v bojových podmínkách. "Trénujme v atletickém tunelu na fotbalovém stadionu, který je asi 55 metrů dlouhý. Je to tam pro nás dost malé," vysvětluje plzeňský tyčkař Lukáš Bechyně. "Kdo potřebuje jiný prostor než tunel, například běžci, hledá jiné prostory. Běžci běhají kolem stadionu a ostatní jezdí trénovat na 33. ZŠ na Skvrňanech," popisuje praxi s tím, že je to velmi náročné například i pro přípravky. Ty se tady těsnají v malé atletické tělocvičně. "Zatím jim to stačí, ale když se dostanou na vyšší úroveň, přestane tenhle prostor stačit a atleti nám odcházejí z Plzně za lepšími podmínkami," konstatoval Lukáš Bechyně.

"Celkově se tyto podmínky hodně podpepsaly na nás všech, myslím psychicky. Když nejsou potřebné podmínky pro trénink, nemohou být výkony," říká tyčkař. Podle něj se právě podmínky pro tyčkaře podepsaly na tom, že spadli z extraligy zase dolů. "Jsou tady i tři nebo čtyři kluci, kteří chtějí být profi, ale za těchto podmínek to prostě nejde. A to je za dveřmi olympiáda," upozorňuje tyčkař. Sám jezdí dvakrát týdně trénovat do Prahy. "To se ale docela prodraží," konstatuje.

Je pak samozřejmě nad slunce jasné, že když nejsou podmínky, nemůže nikdo čekat, že se mladí sportovci do plzeňské atletiky poženou. "Díky dosavadním podmínkám ubývá plzeňské atletice lidí," varuje Lukáš Bechyně. Kam až musí zajít stav plzeňské atletiky, aby se nad tím někdo pozastavil? Jsou snad fotbalisté a hokejisté lepší sportovci?

"Fotbalový stadion, tam se pracuje. Ale na atletický stadion nikdo netlačí," říká atlet. "Co se slíbilo, to se nedodrželo." Nyní čekají atleti alespoň na dodělání povrchu oválu. "Na jaře se bude čekat na potřebné teplo, aby mohl být položen povrch a snad, když se zadaří, v létě 2012 se dočkáme toho, že bychom mohli využívat alespoň ovál s dráhami," myslí si tyčkař s tím, že pak snad vyjde tribuna, zázemí i tunel na stadionu pro atlety. "Výběrové řízení na druhou etapu by mělo být teď v lednu, tak snad to dopadne," modlí se Lukáš Bechyně a s ním i ostatní plzeňští atleti, kteří v současné době mají opravdu bojové podmínky.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT