Vicemistr světa dřevorubec Martin Komárek může poprvé závodit v ČR

23.05.2012 11:20

V sobotu 26. května se v Plzni uskuteční vůbec první ´české ´ mistrovství Evropy v dřevorubeckém sportu Timbersports Euro Challenge. Závody do ČR ´přivezl´ nejúspěšnější český sportovní dřevorubec, vicemistr světa Martin Komárek, který si tak zcela poprvé může na domácí půdě zasoutěžit. Jak je to možné? Čtěte dál!

m
m1ma3d5d6d8d10d12

Plzeňský amfiteátru za Plazou bude v sobotu 26. května hostit výjimečnou událost - mistrovství Evropy v dřevorubeckém sportu Timbersports Euro Challenge. Publikum tu bude moci vidět špičkové sportovní dřevorubce z Evropy a ČR a to na našem území zcela poprvé. Závod takového formátu se totiž v České republice ještě nekonal.

Zásluhy na tom, že se evropští šampioni představí na závodech v ČR, má především Martin Komárek - neújspěšnější český sportovní dřevorubec, který se v roce 2008 stal vicemistrem světa, získal zlato ve štafetě a bronz na ME. Medaile vybojoval i na světových soutěžích v dalších letech!

Na Timbersports Euro Challenge prý budete závodit v ČR vlastně úplně poprvé, jak je to možné?

Zatím jsem neměl možnost v ČR soutěžit, účastnil jsem se závodů jen exhibičně. Když vznikl český šampionát, byl už jsem evropským šampionem a na evropské šampionáty jsem byl zván automaticky. Bylo by nediplomatické vůči ostatní závodníkům na českých startovat. V České republice tak budu opravdu soutěžit historicky poprvé.

Kromě soutěžení na Vás ale leží i zodpovědnost pořadatele, dá se to zvládnout?

Pro mne to bude opravdu náročné po všech stranách, i organizačně. V první řadě musíme zajistit co nejlepší podmínky a naprostou férovost pro závodníky. Co se týče mne, tak sezona mi ještě vlastně ani nezačala, kondice mi vrcholí až za pár měsíců. Jsem ale velice rád, že už patříme k několika málo zemím, které mají čest pořádat tento exkluzivní závod. Pro diváky je to jedinečná příležitost vidět v akci kompletní špičku Evropy, jako například Dika Brauna nebo Christophera Geislera.

Soutěží se v šesti disciplinách, která je pro Vás nejtěžší?

Nejvíc těžká pro mne už po těch letech asi není žádná. Dá se ale říct, že fyzicky nejnáročnější je Springboard. Než se člověk nahoru dostane, musí vystřídat spoustu technik, velkou roli tu hraje zkušenost.

(Pozn. red.: Springboard je přesekávání kmene z prkna ve výšce, další disciplíny jsou Stock Saw - řezání klasickou motorovou pilou, Standing Chop - přesekávání stojícího kmene, Single Buck - řezání ruční pilou, Underhand Chop - přesekávání ležícího kmene, Hot Saw - řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem o výkonu přes 62 koní)

V ČR se v Timbersports soutěží necelých deset let a je znát velký rozdíl mezi výkony závodníků ze zemí jako Nový Zéland, Kanada a pod. Je to tím, že u nás není takové zázemí?

Hlavně je to tím, že třeba na Novém Zélandu jsou rodiny, které se tomu věnují několik generací, takže třeba syn dostane sekeru do ruky ve čtyřech letech a začíná trénovat. Je pak rozdíl, když s tím začnete ve 21 letech a nesete si s sebou už spoustu zlozvyků. Také to dělají na profesionální úrovni, věnují se jen tomu. U nás to nejde.

Vy tedy máte jakou profesi?

Díky dlouholetým zkušenostem a kontaktům už mohou pracovat trenér při tréninkových kempech, které také s Pavlem Veverkou připravujeme, účastním se exhibičních vystoupení a show nejen v Evropě, dělám rozhodčího a zastupuji český Timbersports. Trénuji i reprezentační team a založil jsem si obchod se sportovním vybavením na timbersports.

Také vyřezávám sochy a skulptury na zakázku při různých veřejných akcích, hlavně motorovou pilou. Třeba tady v Plzni v zoologické zahradě mám dvě, jednou je indiánský totem.

Závodní sekery a pily se od běžně používaných samozřejmě liší, kolik třeba váží sekera?

Tak sekera váží kolem 3 kg a cena té závodní se pohybuje od 9 do 18 tisíc korun. Musím jich mít samozřejmě několik. Profesionál má třeba kolem 60 až 70 seker, všechny na míru. Já mám na závod tak pět až sedm, a na tréninky kolem patnácti seker.

Kolik kilogramů ´nářadí´ tak s sebou vozíte na soutěže?

Bude to kolem jednoho metráku.

Na závody je nutné zajistit perfektně spoustu technických záležitostí. Pro naprosto spravedlivé posouzení budou mít rozhodčí k dispozici několik kamer, které jsou schopné rozdělit vteřinový záběr na sto snímků, tedy posuzovat každou setinu vteřiny. A to je opravdu nutné, výsledky závodníků jsou někdy velmi těsné. Martin Komárek například drží světový rekord v disciplině Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou), kdy kmen o průměru 40 cm přeřízl za 9,445 s!

O technickém zázemí více prozradil Jan Brabec z pořadatelského týmu S&K Public, s. r. o.

Jaké dřevo se na evropský šampionát v Plzni použije a kolik ho bude nutné zajistit?

Část dřeva je vypěstovaná v Holandsku na plantážích, kde se připravuje dřevo pro veškeré evropské závody. Jedno roční období se určitá část plantáží pokácí. Je to tedy dřevo z jedné lokality, osoustruží se na průměry, zabalí do fólií kvůli udržení vlhkosti a pro celou sezonu je připraveno ve speciálních chladících boxech a pak se rozesílá k závodům po Evropě.

Přepočetl bych to na kubíky dřeva, pro závod to není o žádném velkém objemu, do tří, tříapůl kubíku.

Je zajištění dřeva jednou z finančně nejnáročnějších záležitostí při pořádání závodů?

Určitě, to dřevo není právě pro způsob přípravy levná záležitost, ale je to jen jedna z položek, protože pro pořádání takového závodu musíte mít rozhodčí s mezinárodní akreditací, jedním z těch dvou sice bude Čech, defacto jediný český mezinárodní rozhodčí, druhým bude pro tento závod Selwyn Wayne-Smith z Velké Británie. Kamerový systém přijede z Německa se specialistou, který provádí diagnostiku. Celé to technické zázemí sportu je finančně náročné.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT