19.07.2025 14:33
V ulici Prvomájová v plzeňských Křimicích došlo k vážné nehodě. Silnice je uzavřena
Osobní auto se střetlo s motorkou, na místě probíhají záchranné a vyprošťovací práce
19.07.2025 14:33
Osobní auto se střetlo s motorkou, na místě probíhají záchranné a vyprošťovací práce
18.07.2025 21:34
18.07.2025 15:43 18.07.2025 17:06
Studenti Filozofické fakulty ZČU dostanou příležitost seznámit se s principy dálkového archeologického průzkumu, čeká je průzkum realizovaný z paluby letounu Cessna 172.
V termínu od 23. června do 4. července se v Sazené na letišti aeroklubu Kralupy nad Vltavou uskuteční několik cyklů velmi zajímavých workshopů na téma "Dálkový archeologický průzkum v teorii a praxi".
Studenti archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni a příbuzných oborů, zejména antropologie a historie, se zde seznámí s principy dálkového archeologického průzkumu, zúčastní se výškového průzkumu letounem Cessna 172 a vyzkouší si zpracování leteckých fotografií a dat z leteckého laserového skenování.
Letecká archeologie je metoda založená na letecké prospekci, během které jsou vyhledávány, identifikovány a evidovány archeologické objekty.
"Existují například z výšky pozorovatelné příznaky v obilném poli, kde jsou patrná místa s vyšším, zelenějším nebo jinak odlišným porostem od okolí, a právě s pomocí těchto odlišností identifikujeme archeologické objekty, které se nacházejí pod zemským povrchem," vysvětluje jedna z organizátorek workshopu, Lucie Čulíková z katedry archeologie Fakulty filozofické. Vegetační a jiné příznaky zachycené přímo při letecké prospekci, na leteckých fotografiích nebo na datech leteckého laserového skenování budou v rámci workshopu podrobeny další analýze.
"Po letecké prospekci letounem Cessna 172 seznámíme účastníky se zpracováním leteckých snímků a GPS dat. Dále dojde k ověření porostových příznaků ze země za pomoci GPS i totální stanice a k pokročilejšímu zpracování leteckých snímků s jejich následnou interpretací," doplňuje Čulíková. Účastníci workshopu si tak vyzkoušejí jednu z nedestruktivních metod moderní archeologie a identifikují archeologické objekty z výšky, nikoliv tradičním hledáním objektů v zemi.