Bude se v Plzni vyučovat podle Marie Montessori?

29.06.2013 10:44

Do dvou let by v Plzni mohla vzniknout základní škola, která by byla navazujícím stupněm Mateřské školy Montessori Plzeň. Rada města Plzně tento záměr podpořila.

zaciTGM

V Plzni se bude od školního roku 2014/2015 možná vyučovat podle pedagogiky Marie Montessori, italské pedagožky, filozofky a vědkyně.

Rada města Plzně podpořila záměr sdružení Montessori Plzeň zřídit od školního roku 2014/15 základní školu, která by byla navazujícím stupněm Mateřské školy Montessori Plzeň sídlící v Kopeckého sadech 12.

Sídlo základní školy se bude zřejmě nacházet v objektu Bolevecké základní školy Plzeň, nám. Odboje 18 s využitím i školní jídelny. V současné době oba subjekty jednají o podmínkách pronájmu.

Pedagogika Marie Montessori vychází z přesvědčení, že dítě je tvůrcem sebe sama.

Montessori respektovala při své práci vývojová období dítěte, přičemž roli učitele postavila na principech nenápadného vedení a taktní pomoci dítěti. To ostatně vyjadřuje i motto celé Montessori pedagogiky: "Pomoz mi, abych to dokázal sám". Také pracovní místo, pomůcky, předměty k manipulaci je třeba uspořádat tak, aby umožňovaly osvojení nových poznatků samostatně, bez vnější pomoci.

Základem učení je podle Montessori polarizace pozornosti, tedy maximální koncentrace dítěte na určitou práci. Pokud je totiž dítě zaujato, není vhodné jej vyrušovat a je třeba mu dopřát dostatek času, aby svou práci dokončilo.

Nejdůležitější hesla v Montessori metodě výuky a výchovy jsou: bezpečnost, spolupráce, ohleduplnost, ticho, klid a láska.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus 15 let_