12.12.2024 11:12
12.12.2024 10:39
Ve Starém Plzenci byl otevřen nový úsek cyklostezky
12.12.2024 9:49
Policie v pohotovosti. Zápas s Manchesterem budou provázet bezpečnostní opatření
Cenu 1. června převzala Dana Němcová
Cenu 1. června letos zastupitelé Plzně udělili signatářce Charty 77 a spoluzakladatelce Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných Daně Němcové!
Signatářka Charty 77, její pozdější mluvčí a spoluzakladatelka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných Dana Němcová převzala ve středu 1. června na slavnostním zasedání Zastupitelstva města Plzně v obřadní síni plzeňské radnice Cenu 1. června.
Po převzetí ceny, jejíž součástí je kromě pamětního listu také symbol Dne prvního zvonění z dílny uměleckého kováře Bohuslava Ježdíka a originál uměleckého díla nazvaného Meditace od českého kreslíře a grafika Jiřího Kornatovského, poděkovala Dana Němcová především mladým lidem, kteří ji na cenu navrhli. Ocenila, že si všímají takových hodnot, které ona v životě vyznávala. "Vrcholem důstojnosti je svoboda a život v pravdě, a o to musíme usilovat všichni, i sami za sebe," řekla Dana Němcová.
"Spisovatel Orwell byl skutečně vizionář, ukázalo se i u nás, že režim, který byl tak podobný Orwellově představě a jevil se jako neotřesitelný a věčný, se nakonec rozpadl v prach. Život jej zdolal. Myslím si, že jste jednou z těch, kteří tu naději v sobě neustále nesou a jsou chvíle, kdy Vás potřebujeme slyšet i dnes. Máme demokracii a někdy až nevídanou svobodu, ale zároveň prožíváme i značně znejistělý svět. To je ta pomyslná ´účtenka´, kterou za tuto svobodu platíme.
Jak říká francouzský filosof André Gluksmann: Teorie konce historie jako konce válek nebo velkého ideového boje není jen nápad některých lidí. Je to esence postmoderního ducha. Existuje radikální skepticismus ohledně existence morálních hodnot, který jde přímo proti zkušenosti východoevropských disidentů. Tento skepticismus nás uspává," uvedl ve svém projevu plzeňský primátor Martin Baxa a dodal: "Možná právě proto potřebujeme o to víc slyšet od lidí, jako jste Vy, co je tou morální hodnotou, co platí, co je slušností, co je lží, jakkoliv je dnes mnohem obtížnější ji rozpoznat. Je možné, že na Vás „ukládám“ nesplnitelné břímě a zároveň nedokáži říct, zdali Vám bude vždy rozuměno. Ale mohu vás ujistit, že jsou tu stále lidé, kteří Vám budou pozorně naslouchat. Protože Váš postoj je stvrzen Vaším životem. Vážená paní Němcová, děkuji Vám."
Cena 1. června se uděluje na počest 1. června 1953 a od roku 1993 ji postupně převzali spisovatel a politik Pavel Tigrid, režisér a producent Fero Fenič, francouzský politolog a historik Jacques Rupnik, britský filosof a spisovatel Roger Scruton, politický komentátor 1997 Jefim Fištejn, polský historik a disident v hnutí Solidarita Adam Michnik, historik doc. PhDr. Vilém Prečan, CSc., politolog a jeden z nejznámějších českých exulantů Ph.D. JUDr. Oto Ulč, M.A., novinářka a humanitární pracovnice Petra Procházková, fotoreportér Jan Šibík, novinářa a váleční zpravodajoví Jaromír Štětina a Michal Kubal, novinář a signatář Charty 77 Ivan Medek, novinářka a signatářka i mluvčí Charty 77 Petruška Šustrová, spisovatel a dramatik Jiří Stránský, investigativní žurnalistka Sabina Slonková, bývalý prezident ČR, spisovatel, dramatik, jeden ze zakladatelů a prvních mluvčích Charty 77 Václav Havel a Jiří Gruntorád, šiřitel zakázané literatury v totalitním režimu, zakladatel knihovny, která ochraňuje největší sbírku zakázaných a exilových knih, dokumentů, časopisů a dalších materiálů v Česku.