12.12.2024 13:38
12.12.2024 12:11
V objektu v ulici Pod Všemi svatými v Plzni na Roudné vznikne evakuační středisko
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
Češi si stežují na českou Šumavu: Draho a nízká úroveň
Čeští turisté si čím dál více stěžují na českou část Šumavy. Podle nich je tady draho a služby nejsou odpovídající úrovně. Mnoho z turistů jede raději na německou stranu Šumavy nebo do Alp. Probudí se čeští podnikatelé?
Každoročně klesá počet turistů na Šumavě, to jasný úkaz. Vzpamatují se čeští podnikatelé a dočkáme se změny? Turisté si čím dál víc vybírají německou stranu Šumavy. Je tam výrazně lepší úroveň služeb za poměrně slušnou cenu. Také Alpy nabírají na oblíbenosti.
Od roku 2007 se začal velmi výrazně snižovat počet turistů, kteří jezdí na Šumavu. Původní milion ročně se scvrkává o desetitisíce, uvádí idnes.cz. Proč je tomu tak? QAP se zeptal například dvou běžkařek z Plzně, Katky a Míši.
Tuto sobotu si Míša s Katkou vyrazily na běžky pod Javor. Bylo to jejich oblíbené místo. Čím dál méně jsou tady ale spokojené stejně, jako další nemalé množství lyžařů. "Na německé straně jsou tratě lépe udržovanější, parkování na rozdíl od české strany zdarma, služby kvalitnější, prostředí čistší, upravenější," konstatovala Katka s tím, že pakliže se čeští podnikatelé ze Šumavy neprobudí, nebudou mít brzy mnoho zákazníků. "Kdo například má na to sjezdařit, brzy zjistí, že je to lepší na německé straně, především v poměru kvality a ceny, plus přístupu k zákazníkům a podnikání obecně," myslí si Katka.
Má pravdu. To potvrzují i mnohé diskuse na internetu. Ceny jsou vysoké a služby jim neodpovídají. Třeba značené turistické cesty, nemění se a jsou neudržované. "Značené cesty mají turisté již několikrát prošlé a další jsou nepřístupné i když jsou to asfaltové lesní cesty. Stále chodit po stejných cestách nikoho nebaví. Co provádí park se skupinkami lidí s průvodcem je úsměvné. Stačí se podívat pár metrů do Bavorského lesa a jste v jiném světě," říká na diskusi serveru idnes.cz čtenář pavlop. "Penziony a hotely mimo sezonu nejsou schopné zlevnit například Modrava, Prášily, Stožec, Kvilda včetně Horské atd. Mimo sezonu by jezdili většinou důchodci, kteří jsou již třeba bez partnera a hotel, penzion jim naúčtuje za neobsazené lůžko téměř stejnou cenu jako za obsazené. To by musel být člověk mentálně postižený, aby to akceptoval. Raději sednu do auta a jedu Krkonoše,Krušné hory nebo Pálava, kde to dělají. Na Šumavě většina hotelů a penzionů v nabídce na internetu diskrétně mlčí o účtování neobsazeného místa. Když chcete informaci po telefonu, tak mlží," pokračuje nespokojený turista.
I další turisté si stěžují na ceny. "Jezdili jsme na Železnorudsko i třeba na Kvildu a tak. Ale je tam strašně draho. Když jste na mateřské a manžel nevydělává desetitisíce navíc, tak musíte přemýšlet, kdy a kam jet za levno. A Šumava v létě za levno? O tom si můžeme nechat zdát," stěžovala si QAPu paní Eva. "Neobtěžují se zlevnit a přitom nejsou schopni v létě nebo na jaře nabídnout jakékoli služby mimo cyklosportu," doplnila Eva s tím, že třeba Alpy se nedají srovnat. "Letos pojedeme do Bad Gesteinu do Alp a ty ceny se nedají srovnat. Je tam tedy lehce dražší jídlo, ale ubytování za podobnou cenu ale zcela na jiné úrovni. Nemluvě o vyžití jako jsou bazény a termolázně pro děti, vláčky přírodou, pak také různá muzea atd. Nesrovnatelné," dodává Eva s tím, že proč má pak člověk jezdit na Šumavu.
Zřejmě z vlastenectví. Například ve zmíněném Bad Gesteinu platí tzv Salzburgská karta, která za pakatel asi 1 000 korun na osobu za týden umožní vstupy na zhruba 190 míst jako muzea, vodopády, termální lázně, výlety autobusem po Salzburgsku nebo lanovky, přírodní památky atd. Nic takového na české straně Šumavy není.
Šumava byla naším národním pokladem. Nyní je z ní ale místo těžby dřeva, zlatokopectví na nebohých turistech a samozřejmě tu hraje roli i politika. Jak to s pokladem ČR dopadne?
Máte i Vy podobnou zkušenost nebo naopak nedáte na Šumavu dopustit? Napiště nám na redakční email qap@qap.cz.