15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Česko zahltí květy vlčího máku. Začíná sbírka ke Dni válečných veteránů
V Česku žijí poslední desítky veteránů druhé světové války. Od pondělí 1. listopadu máte možnost po celém Česku zakoupit květ vlčího máku a podpořit tak příběhy novodobých hrdinů.
Po celý listopad bude možné po celém Česku zakoupit květ vlčího máku, tradiční symbol sbírky. Akce má za cíl připomenout statečnost těch, kteří bojovali za svobodu a demokracii na válečných frontách i v odboji.
Výtěžek ze sbírky půjde na uchování a vyprávění příběhů bojovníků za svobodu. Část financí poputuje na Centrum pomoci Paměti národa, které přímo pomáhá odbojářům a veteránům. Sbírku už sedmým rokem organizuje Post Bellum. Samotný Den válečných veteránů 11. listopadu se u nás připomíná od roku 2001.
Přispět libovolnou částkou do sbírky a pořídit si makový květ, který si na Den veteránů připínáme na šaty, bude možné na více než 800 místech České republiky. Podpořit sbírku lze také online na www.denveteranu.cz.
V Plzni si budete moct vlčí mák zakoupit u Památníku Díky, Ameriko, na hlavním nádraží a v Tesku na Borských polích. V Plzeňském kraji si vlčí mák můžete ještě zakoupit v Sušicích u náměstí Svobody.
V Plzni si pro vlčí mák můžete přijít také do muzea Patton Memorial Pilsen, kde ho dostanete jako dárek ke své vstupence. Navštívit muzeum můžete od středy do neděle v otevírací době od 9 do 16 hodin.
„Covid nás loni strašně poškodil, lidé se báli i skoro vycházet. Letos věřím, že to bude nádherné a celá země – metaforicky řečeno – zavoní vlčím mákem. Kdo si koupí kvítek u Paměti národa, skutečně pomůže těm nejstarším odbojářům nejen z války, ale i lidem, kteří se statečně postavili totalitě za komunismu,“ přibližuje Mikuláš Kroupa, zakladatel a ředitel neziskové organizace Post Bellum.
Část výtěžku ze sbírky půjde na Centrum pomoci Paměti národa, které vzniklo loni.
„Centrum pomoci se rozbíhá a postupně chceme působit ve všech krajích. Pomáháme starým lidem, jak potřebují. Někomu nakoupíme, jinému vyvenčíme psa, opravíme televizi, koupíme novou polohovací postel. Nejčastěji ale tito staří lidé trpí izolací, takže s nimi mluvíme, navštěvujeme, dokumentujeme jejich životní příběhy,“ vysvětluje Kroupa.
Jak uvádí Ministerstvo obrany, v současné době žije v Česku posledních 188 válečných veteránů z druhé světové války. Jejich počet se každý rok významně snižuje.
„Také proto je nutné příběhy našich novodobých hrdinů v naší historické paměti uchovat. Pokud to neuděláme my, ti, co přijdou po nás, takovou příležitost už nedostanou,“ říká Kroupa. „Květy a maková políčka jsou symbolem naší úcty,“ dodává.
foto: ilustrační