Česko zahltí květy vlčího máku. Začíná sbírka ke Dni válečných veteránů

01.11.2021 8:35

V Česku žijí poslední desítky veteránů druhé světové války. Od pondělí 1. listopadu máte možnost po celém Česku zakoupit květ vlčího máku a podpořit tak příběhy novodobých hrdinů.

Den válečných vetránů_ilustračka

Po celý listopad bude možné po celém Česku zakoupit květ vlčího máku, tradiční symbol sbírky. Akce má za cíl připomenout statečnost těch, kteří bojovali za svobodu a demokracii na válečných frontách i v odboji.

Výtěžek ze sbírky půjde na uchování a vyprávění příběhů bojovníků za svobodu. Část financí poputuje na Centrum pomoci Paměti národa, které přímo pomáhá odbojářům a veteránům. Sbírku už sedmým rokem organizuje Post Bellum. Samotný Den válečných veteránů 11. listopadu se u nás připomíná od roku 2001.

Přispět libovolnou částkou do sbírky a pořídit si makový květ, který si na Den veteránů připínáme na šaty, bude možné na více než 800 místech České republiky. Podpořit sbírku lze také online na www.denveteranu.cz.

V Plzni si budete moct vlčí mák zakoupit u Památníku Díky, Ameriko, na hlavním nádraží a v Tesku na Borských polích. V Plzeňském kraji si vlčí mák můžete ještě zakoupit v Sušicích u náměstí Svobody.

V Plzni si pro vlčí mák můžete přijít také do muzea Patton Memorial Pilsen, kde ho dostanete jako dárek ke své vstupence. Navštívit muzeum můžete od středy do neděle v otevírací době od 9 do 16 hodin.

„Covid nás loni strašně poškodil, lidé se báli i skoro vycházet. Letos věřím, že to bude nádherné a celá země – metaforicky řečeno – zavoní vlčím mákem. Kdo si koupí kvítek u Paměti národa, skutečně pomůže těm nejstarším odbojářům nejen z války, ale i lidem, kteří se statečně postavili totalitě za komunismu,“ přibližuje Mikuláš Kroupa, zakladatel a ředitel neziskové organizace Post Bellum.

Část výtěžku ze sbírky půjde na Centrum pomoci Paměti národa, které vzniklo loni.

„Centrum pomoci se rozbíhá a postupně chceme působit ve všech krajích. Pomáháme starým lidem, jak potřebují. Někomu nakoupíme, jinému vyvenčíme psa, opravíme televizi, koupíme novou polohovací postel. Nejčastěji ale tito staří lidé trpí izolací, takže s nimi mluvíme, navštěvujeme, dokumentujeme jejich životní příběhy,“ vysvětluje Kroupa.

Jak uvádí Ministerstvo obrany, v současné době žije v Česku posledních 188 válečných veteránů z druhé světové války. Jejich počet se každý rok významně snižuje.

„Také proto je nutné příběhy našich novodobých hrdinů v naší historické paměti uchovat. Pokud to neuděláme my, ti, co přijdou po nás, takovou příležitost už nedostanou,“ říká Kroupa. „Květy a maková políčka jsou symbolem naší úcty,“ dodává.

 

foto: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT