12.12.2024 18:57
12.12.2024 13:38
Na Čtyřce jsou nová parkovací stání. Obvod do nich investoval více než 1 milion korun
12.12.2024 12:11
V objektu v ulici Pod Všemi svatými v Plzni na Roudné vznikne evakuační středisko
Fakulta zdravotnických studií vydala knihu o pomoci studentů v době pandemie
V první linii: nelékaři v době koronavirové je všeříkající název knihy, kterou vydala Fakulta zdravotnických studií v Plzni jako poklonu a poděkování svým studentům za jejich nasazení během pandemie covidu-19.
„Nebála jsem se určitě o sebe, brala jsem to jako povinnost, protože chci pracovat ve zdravotnictví. Bála jsem se spíš o rodinu, abych nějakým způsobem nenakazila je,“ prozradila během jednoho z rozhovorů Simona Lejsková, studentka studijního oboru Zdravotnický záchranář. „Tohle jsou fakt zkušenosti k nezaplacení. Ta situace je nešťastná, ale těch zkušeností z ní je tolik. Dostanu se k mnoha úkonům, k postupům a diagnózám,“ zmínila také.
Právě prostřednictvím postřehů, zážitků a zkušeností i krátkých zamyšlení rekapituluje publikace V první linii: nelékaři v době koronavirové období covidové pandemie, tak jak ho vnímali studentky a studenti nelékařských zdravotnických oborů, kteří doplňovali chybějící stavy zdravotníků na lůžkových odděleních, v odběrových stanech, ve zdravotnické záchranné službě i v laboratořích, šili roušky nebo pomáhali seniorům. „Nechtěla jsem, aby byla zapomenuta pomoc našich studentů, které si nesmírně vážím nejen já, ale i moji kolegové,“ uvádí hlavní důvod vzniku publikace její autorka, proděkanka Alena Lochmannová.
Ze čtyř desítek uskutečněných rozhovorů vybrala do knihy dvaadvacet příběhů studentů. Cílem podle ní přitom nebylo podat vyčerpávající přehled, ale zprostředkovat jejich mnohdy podobné zážitky, zkušenosti a vzpomínky. „Mluvila jsem jen se zrnkem z těch, kteří se rozhodli vystoupit ze své komfortní zóny. Přesto věřím, že se v jejich příbězích nalezne řada dalších,“ uvádí Alena Lochmannová.
V úterý 15. února proběhl v simulačním výukovém centru Fakulty zdravotnických studií v Kollárově ulici křest. „Vydat knihu a zmapovat příběhy studentů, kteří nám v rámci první vlny a poté i později pomohli, považuji za výborný nápad. Zaznamenání jejich příběhů při práci v nemocnicích, na záchrance, na odběrových místech a všude tam, kde to bylo nejvíce třeba, připomíná, čím vším jsme během koronaviru procházeli. Děkuji ale především studentům, a že jich bylo na 400, že nám svoji nezištnou obětavostí a úsilím pomohli situaci zvládnout. Jsem hrdá na to, že naši studenti v Plzeňském kraji šli pomoci dobrovolně. Že jsem jako hejtmanka kraje nemusela vydat ani jeden povinný pracovní příkaz. Za to jim ze srdce děkuji,“ uvedla emeritní rektorka ZČU Ilona Mauritzová, která publikaci společně s děkanem fakulty Lukášem Štichem pokřtila.
foto: ZČU