13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Hrdinové dneška! Ocenění za záchranu života převzala i šestiletá Nikolka! FOTKY
Celkem patnáct lidí převzalo v Plzni Ocenění za záchranu lidského života. Byli mezi nimi policisté, hasiči, strážníci i záchranáři, ale také student nebo 6letá holčička, která zachránila život své mamince.
Celkem patnáct lidí a zároveň patnáct příběhů, které skončily záchranou toho nejcennějšího. Lidského života. Ocenění za mimořádné činy při záchraně lidského života a majetku převzali policisté, strážníci, hasiči, ale i zdravotníci. Mimořádný obdiv ale zasluhují také běžní lidé, kteří neváhali a v pravou chvíli se zachovali tak, jak nejlépe mohli.
Žádný z patnácti příběhů by neměl zapadnout. Ve všech museli jejich hlavní aktéři prokázat neuvěřitelné množství odvahy, duchapřítomnosti a v jednom jediném okamžiku museli všichni do jednoho zapomenout na vlastní pohodlí a zdraví. V mnoha z těchto případů se jednalo o skutečné zlomky vteřin, které byly rozhodující.
"Dělala jsem to, co paní říkala," přiznává skromně 6letá Nikolka, která díky pomoci dispečerky ZZS zachránila život vlastní mamince při epileptickém záchvatu...
Příběh, při kterém mrazí v zádech, který ovšem rodina Kodalíkova z Plzně prožila několikrát. Maminka 6leté Nikolky trpí epilepsií a dívenka tak vlastně mamince zachránila život už několikrát. "Manžel jí říkal, aby si na papír do pokojíčku napsala číslo a aby věděla, že má volat, kdyby se něco podobného stalo. Dcera několikrát také volala manželovi do práce, aby přijel, že je zle," říká Lucie Kodalíková, maminka Nikolky. V dubnu letošního roku šlo ale o vteřiny. Maminka dostala epileptický záchvat a upadla. Nikolka dodnes vypráví, že poznala, jak je skutečně zle právě ve chvíli, kdy uslyšela ránu. Pak už volala na tísňovou linku.
"Měla jsem to napsaný na papírku," vysvětluje Nikolka, jak rychle našla číslo, na které volat. "Dělala jsem to, co paní říkala," zní skromná odpověď malé holčičky, která sama prožívala obrovský strach o svoji maminku.
Velkou roli v příběhu sehrála dispečerka ZZS Věra Romová. "V devadesáti případech jde o legraci. V podobných telefonátech si děti dělají legraci. Pořád jsem si říkala, že to přijde. Ten okamžik, že budu muset poznat, jestli se jedná o legraci nebo o skutečnost a bohužel se o legraci nejednalo. Děti jsou schopné zareagovat, ale tady bylo evidentní, že ta holčička je připravená rodiči na tu situaci. Zvládla to ale opravdu úžasně, byla velice statečná a reagovala báječně.Už jenom to, že vytočila tísňovou linku a musela s námi komunikovat, je stresová záležitost. Navíc když má strach o maminku a ona ten strach skutečně měla," říká Věra Romová.
"Křičel jsem, že už nemůžu. Je to opravdu fyzicky namáhavý," vzpomíná na oživování ženy po kolapsu na Rokycanské třídě policista Daniel Karlík.
"Člověk nad tím ani nepřemýšlí. To, co má naučené, to použije. Dělá to automaticky. Až potom zpětně nad tím přemýšlí. Co mohl zlepšit, co nemohl udělat líp," krčí rameny policista Městského ředitelství policie Plzeň Daniel Karlík. Ve svém volnu zachránil život ženě, která zkolabovala na Rokycanská. Skláněl se nad ní jen hlouček lidí. Vedle stál bezradně i její manžel.
"Jenom jedna paní volala záchranku, ale já si myslím, že ostatní spíš si říkali, že to stačí. Paní ale nedýchala, nejevila známky života, neměla puls, tak jsem začal s resuscitací. Když už jsem zhruba po třech minutách nemohl, tak mě vystřídala jedna paní, která tam byla. Už jsem křičel, že už nemůžu, je to opravdu fyzicky namáhavý," vzpomíná Daniel Karlík. Kromě záchrany ženy se pak ještě postaral o jejího manžela.
Oceněný byl ale například i Stanislav Hanák, student SPŠ dopravní, který zachránil spolužačku, která zkolabovala před internátem a upadla navíc tak nešťatsně, že částečně uvízla pod autem. Právě Stanislav ji začal oživovat a jeho kamrád volal záchranku. Mimo jiné byli ocenění i strážníci, kteří zasahovali na hřbitově, kde přivedli k životu ženu v šoku po bodnutí sršněm (více čtěte zde) nebo hlídka strážníků ze Slovan, která zachránila ženu před přijíždějícím vlakem. Ocenění byli také hasiči, kteří přesvědčili sebevrahy, aby ustoupili od svých úmyslů. Lékař záchranky Robin Šín za perfektní zásah při dopravní nehodě, ředitel 31.ZŠ v Plzni Václav Fišer za pomoc studentům při nehodě francouzského autobusu u Rokycan a další.
Ocenění:
HZS PK - Michal Boček, Roman Palán
Policie ČR, městské ředitelství Plzeň - Daniel Karlík, Jiří Sládek, Michaela Habětínová
Městská policie Plzeň - Lukáš Polanský, Jindřich Šperl, Eugen Császta, Helena Hájková
ZZS PK - Robin Šín, Věra Romová
Občané organizace - Václav Fišer, Ludmila Navrátilová, Stanislav Hanák, Nikolka Kodalíková
FOTO: QAP.CZ