Jeho "rajónem" je vlakové nádraží v Plzni. Rozhovor se strážníkem městské policie!

29.04.2013 21:23

Jak se "spolupracuje" s plzeňskými bezdomovci v okolí hlavního vlakového nádraží? QAP.CZ vám přináší rozhovor se strážníkem Janem Barfusem, který do této oblasti vyráží téměř denně....

strážník
bezdomovec3bezdomovec1bezdomovec2strážník

Cestujete vlakem nebo procházíte cestou do práce kolem hlavního vlakového nádraží? Potom vás určitě už někdo zastavil, jestli nemáte drobné nebo se vám naskytl pohled, který zrovna vidět nemusíte. Právě okolí "vlakáče" je baštou pro bezdomovce, kterých se tu zdržuje několik desítek. Právě kvůli těmto "problémovým osobám" a hlavně kvůli bezpečnosti ostatních, zavedl plzeňský magistrát v rámci projektu „Bezpečné město“ tzv. Územní strážní službu Městské policie Plzeň.

Mezi strážníky, kteří tuto službu v centru města a přilehlém okolí vykonávají, je i Jan Barfus. Jeho rajónem je právě okolí hlavního vlakového nádraží, s bezdomovci se setkává téměř denně a QAPU.CZ odpověděl na pár zvídavých otázek...

Co je náplní vaší práce a jak dlouho už pracujete jako strážník?

Naše práce navazuje na tradici prvorepublikových strážníků, kteří měli svůj rajón. Strážník musí mít znalost svýho okrsku. Co se týká konkrétně mojí práce, obvykle nás po příchodu čeká instruktáž, co se stalo v noci, jestli se po někom nepátrá a podobně a pak už jde každý do svých okrsků.  Já v tom svém pracuju dva roky, vlastně od začátku, co tato stanice vznikla. 

A kde přesně je váš "rajón"?

Můj okrsek je kolem hlavního vlakového nádraží. Zahrnuje hlavní nádraží Českých drah, prostory pod mostem Milénia a další okolní prostory nádraží.

To máte asi o zábavu postaráno. Spousta bezdomovců, jaké problémy nejčastěji řešíte?

Ano, je to místo, kde je velká koncentrace lidí. Je to přestupní uzel v centru Plzně, takže tam se bezdomovci samozřejmě zdržují, táhne je to tam. Vyžebrají si vždycky nějakou tu korunu, když mají psy, lidé jim kolikrát přinesou granule, toho jsem byl už svědkem. Nejsou to jenom bezdomovci, kteří nás zaměstnávají, třeba před vánoci se tam zdržovali prodejci parfémů ze Slovenska a tak dále. Nejvíc je ale bezdomovců.

A v jakém okamžiku můžete zasáhnout?

Problém je v tom, že vykázat je nemůžeme, na to nemáme legislativu. Důležité je, se co nejčastěji vyskytovat na místě, aby se to jejich protiprávní jednání omezilo. Pokud to překročí únosnou mez, tak se zákrok samozřejmě provést musí. Vysloveně vykázat jako jděte pryč, nechceme vás tady, to nejde.

Jak se k nim chováte? Přijdete mezi ně, oni tam sedí, leží nebo dokonce spí, další popíjí, křičí, žebrají, psi volně pobíhají...

Je to hodně složitý, oni mají sociální cítění úplně někde jinde než normální občan. Z 90 procent jsou to lidé z dětských domovů, kteří nikdy neměli žádný zázemí. Je to opravdu těžký, chce to individuální přístup ke každýmu z nich. My je za ty dva roky známe jako svý boty. Oni nás zase z dálky zdraví, je to skoro kamarádský vztah. Bylo by ideální říct porušili jste to a to, my vás vykážeme, ale to není možný. Musí se to s nima zkoušet i po dobrém.

Máte odhad, kolik takových lidí se kolem nádraží pohybuje? 

V celé Plzni je zhruba 300 bezdomovců, ale ne všichni chodí do centra. Kolem nádraží se pohybuje přibližně 30 lidí bez domova.

Jen v okolí nebo i v budově nádraží?

Tam nechodí, možná výjimečně. V budově funguje bezbečnostní služba a problémy jsou spíše ojedinělé. Když už je nějaký problém, tak to není většinou s bezdomovcem. Spíš někdo jde z práce, opije se a dělá nepořádek.

Máte zmapováno, kde bezdomovci přespávají?

Část jich přespává v Bukovci, v bývalé papírně. Objekt vlastní soukromý majitel a tomu to asi nevadí, takže nemůžeme nic dělat. Dále různé výměníkové stanice, nebo i u Tesca, tam je teplovodní šachta u toho parčíku, tak tam v těch bunkrech.

A co žebrání, smí se v Plzni žebrat?

Je to přestupek proti vyhlášce města Plzně.  Jenže u bezdomovců nic neřeší ani bloková pokuta. Oni v podstatě nic nemají, proto pokuta není řešení. Teď je nový nástroj vyslovení zákazu pobytu. To lze uplatit pouze v případě, že dotyčný nemá trvalé bydliště na třetím obvodě. Pokud je hlášený na úřadě na Lochotíně, je možné mu uložit zákaz pobytu na území centrálního obvodu, a pokud by znovu přišel, byl by to trestný čin. Je otázkou, jestli si z toho budou něco dělat. Navíc tady v Plzni ještě takový případ nenastal.

Můžete bezdomovce nějak charakterizovat, jací ti lidé jsou?

Minimálně půlka z nich jsou alkoholici a narkomani dohromady. Je tam i spousta lidí, kteří byli soudně trestaní. Jak jsem říkal, je to  hodně těžký, chce to individuální přístup, opravdu se s nima spíš rozumně domluvit.

A co tedy páchají za přestupky, žebrají, kradou?

Nekradou, vlakové nádraží je přestupní uzel, spousta lidí a oni mají velkou šanci něco dostat. Krabicové víno stojí 16 korun, což je pět minut práce. Hodinu můžou popíjet krabicový víno a pak jdou zase žebrat, pořád dokola. Jim nic nechybí, jedna paní sama dokonce říkala, že je na ulici už 20 let, za tu dobu přibrala 20 kilo a nic jí neschází.

Mluvíte v ženském rodě, je hodně žen bez domova?

Je jich hodně. Já bych řekl, že je to tak půl na půl.

A kde bezdomoci můžou případně přespat, vykoupat se...

Přespat můžou v budově Městské charity ve Wenzigově ulici. Problém je v tom, že pokud chtějí přenocovat, musí být střízliví, což většinou nejsou. Očistu můžou vykonávat v Cukrovarské ulici, kde jim pomáhá Diecézní charita. Mají tam takové buňky, můžou se vykoupat, vyprat si...

Vypadá to, že s nimi celkem vycházíte. Mají z vás alespoň respekt?
Tak to si nemyslím (smích). Oni moc dobře ví, co si k nim můžem dovolit. Spíš je to o tom, být s nima v každodenním kontaktu. Kdybychom nebyli, přerostlo by jejich chování únosnou hranici a o tom naše práce vlastně je.

FOTO:QAP.cz, MP Plzeň

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT